Na širem području Bihaća sve su veći problemi s ilegalnim migrantima, a ovog tjedna policija je morala koristiti i vatreno oružje intervenirajući zbog nemira u novom centru za njihov smještaj, potvrdio je danas ministar unutarnjih poslova Nermin Kljajić.
Incident zbog kojega su policajci morali posegnuti za oružjem i pucati u zrak dogodio se u ponedjeljak kada se pobunilo oko 300 migranata smještenih u kampu “Lipa”, dvadesetak kilometara udaljenom od Bihaća prema Bosanskom Petrovcu.
Prosvjedovali zbog loše medicinske zaštite
Kljajić, ministar u vladi Unsko-sanske županije, rekao je za “Dnevni avaz” kako su migranti prosvjedovali tvrdeći da imaju lošu medicinsku zaštitu. U jednom su trenutku na zaštitare i policiju koja osigurava kamp počeli bacati kamenje, a smirili su se tek nakon što su policajci ispalili dva metka u zrak.
“Nije bilo ozlijeđenih policajaca. Nakon ispaljivanja hitaca, migranti su se povukli“, kazao je, sugerirajući kako su migranti zapravo bili nezadovoljni time što im se ne dopušta izlazak iz kampa, a oni po svaku cijenu žele otići ka Bihaću.
Zbog epidemije im zabranjeno kretanje
Vijeće ministara BiH je po izbijanju epidemije koronavirusom donijelo odluku kojom je ilegalnim migrantima zabranjeno slobodno kretanje po državi.
Kljajić je poručio kako neće biti kompromisa te kako migranti moraju prihvatiti da im je sada dom u kampu “Lipa”, koji je podignut kako bi se tamo smjestili svi oni koji su ranije boravili po parkovima i u napuštenim građevinama i za koje nije bilo mjesta u drugim kampovima.
Migranti na ulicama Velike Kladuše
Stanje u Bihaću normalizirano je nakon uspostave kampa “Lipa”, kapaciteta do tisuću osoba, no sada problem imaju vlasti u Velikoj Kladuši, u kojoj ilegalni migranti i dalje borave na ulicama tog grada jer za njih nema mjesta u tamošnjem prihvatnom centru. Lokalne i županijske vlasti žele i izvan tog grada uspostaviti migrantski centar i tako raščistiti ulice i parkove.

