Ovogodišnje obilježavanje Dana pobjede, domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja, 5. kolovoza u Kninu, prošlo je gotovo „bez“ hrvatskih branitelja, odnosno podijeljeno je u dva dijela – oni i mi!
Oni su zauzeli sjedeća mjesta, poglavito u prvim redovima, a mi hrvatski branitelji nismo smjeli ni stati na travu kninskog Nogometnog kluba Dinara, već je za ljude koji su bili prvi kad je trebalo otvorena tribina, na pristojnoj udaljenosti od „gospođa i gospode, drugova i drugarica“.
No, dok se na obljetnici „Oluje“ u Kninu skupio iznimno mali broj ljudi, u Srbiji, u Loznici, je predsjednik RS Vučić organizirao skup potpore protiv „Oluje“ na kojem je bilo najmanje – 30.000 ljudi!
U Kninu nitko od govornika nije pljuvao i bljuvao po Srbima, gotovo nisu ni spomenuli protiv koga smo ratovali i koga smo pobijedili u hrvatskom obrambenom Domovinskom ratu, dok je predsjednik Srbije sa svojim satelitima gazio po svemu što hrvatski diše.
Neophodno je uvesti promjene proslave Oluje
Svečanost treba vratiti na kninski središnji trg, kod spomenika Hrvatskoj slobodi Oluja95.,kako bi branitelji i političari, od kojih većina, nažalost nije sudjelovala u obrani hrvatske Domovine, ponovno bili zajedno.
Također, treba hrvatske branitelje i stradalnike pustiti na Kninsku tvrđavu, a ne da tamo tijekom proslave imaju pristup samo odabrani. Neki su mišljenja da na tvrđavi nema mjesta!? A kako ga je bilo ranijih godina!/ Neka tamo dođe onoliko ljudi koliko stane!
Pored toga valja naglasiti da je diljem Hrvatske Dan pobjede, domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja uglavnom obilježen paljenjem svijeća i polaganjem vijenaca podno spomen obilježja. Većina je taj dio odradila dva-tri dana ranije nego je to bilo u Kninu. Međutim, ako se obilježava Dan pobjede onda se on mora obilježiti na Dan pobjede, a ne dva-tri dana ranije! Možete li zamisliti kako bi to izgledalo da se recimo doček Nove godine ili Božića organizira tri dana prije nego treba?
Čuli smo da su među visokim uzvanicima bili i mnogi načelnici, gradonačelnici i župani, pa nas stoga čudom čudi kako to da gotovo ni jedan od njih, a posebno gradonačelnik Grada Zagreba, nije organizirao u svojim gradovima i selima da na taj najveći hrvatski praznik budu barem istaknute hrvatske zastave?
Šteta što ove godine u Knin nisu došli brojni navijači koji su ove godine bili nazočni na svim utakmicama hrvatske reprezentacije u nogometu na Europskom prvenstvu. Tamo su nosili (svaka čast!) i najveću hrvatsku zastavu, a u Knin uglavnom nisu ni došli ni mahali hrvatskim znakovljem, a osobito sa zastavama. Svaka čast iznimkama.
U Knin iz godine u godinu dolazi sve manje ljudi. Ne dolazi više ni legendarni ratni zapovjednik Ante Gotovina, a već duže vrijeme tamo nismo susreli ni generala Markača.
Što mislite- zašto?