“Obaveza nam je nastaviti put izgradnje prosperitetne i uspješne Hrvatske i od toga se nikada nećemo umoriti,” poručio je ministar Banožić.
U okviru svečanosti obilježavanja 32. obljetnice postrojavanja nenaoružanih odreda u Bogdanovcima položeni su vijenci i zapaljene svijeće kod spomen obilježja poginulim, ubijenim i nestalim mještanima Bogdanovaca. Također, položeni su vijenci i zapaljene svijeće kod spomen obilježja na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata u Vukovaru, nakon čega je služena misa za sve poginule, ubijene i nestale branitelje Vukovara u crkvi Svetog Filipa i Jakova.



Ministar obrane Mario Banožić sudjelovao je sa suradnicima na obilježavanju Dana hrvatskih branitelja Vukovara i 32. obljetnice postrojavanja nenaoružanih odreda u Bogdanovcima kao izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske.
Tom prigodom zapalio je svijeće na grobovima general-bojnika Blage Zadre, pukovnika Marka Babića i Danijela Rehaka.



Banožić je rekao kako su hrvatski branitelji, unatoč žrtvama i nezamislivim stradanjima, izvršili svoju povijesnu zadaću, kada su stali u obranu svojih domova i domovine, i darovali nam slobodnu Hrvatsku i mir.
“Te činjenice svi moramo biti svjesni, jer ona je naš početak i temelj, a određuje naš današnji smjer i ciljeve,” istaknuo je Banožić te dodao: “Upravo zbog toga što Vlada Republike Hrvatske zna što su hrvatski branitelji učinili za Hrvatsku, nastavlja poboljšavati status i prava hrvatskih branitelja te jačati i prava i status hrvatskih vojnika. Hrvatski vojnici danas s ponosom nastavljaju graditi hrvatsku snagu i vjerodostojnost.”
Naglasio je i kako je Vlada RH predana nastavku potrage za nestalim hrvatskim braniteljima: „Ta potraga neće stati, jer svaka naša žrtva zaslužuje svoj grob, a obitelji mjesto na kojemu mogu položiti cvijet.“
Banožić je podsjetio da je Vukovarsko-srijemska županija podnijela ogromnu žrtvu tijekom Domovinskog rata i iskazao poštovanje i zahvalnost legendarnoj vukovarskoj 204. brigadi, koja je, kako je poručio, ‘za Vukovar i za svoju Hrvatsku dala sve’.


„Danas, trideset i dvije godine nakon povijesnog postrojavanja u Bogdanovcima možemo s ponosom reći kako se ostvaruju želje hrvatskog čovjeka iz prekretničkih devedesetih. Vlada ostvaruje sve strateške ciljeve koji su tada bili daleki san – Hrvatska je ponosna članica Europske unije i NATO-a, eurozone i Schengena. To je bila vizija i hrvatskih branitelja i prvog predsjednika i vrhovnika dr. Franje Tuđmana. Hrvatska je danas ponosna, vjerodostojna zemlja, ona koja zna kroz što je prolazila, koja je solidarna s onima koji trpe,” rekao je ministar Banožić te zaključio: “Obaveza nam je nastaviti put izgradnje prosperitetne i uspješne Hrvatske i od toga se nikada nećemo umoriti.”

