Cronika

VELIKI PROJEKT DOMOVINSKOG POKRETA – DP u Splitu obilazi sve kotare i mapira infrastrukturu neprilagođenu osobama s invaliditetom

Izvor: DP Split

Andrija Lipanović, predsjednik odbora za osobe s invaliditetom DP – a Split, pokrenuo je veliki i hvale vrijedan projekt.

Andrija i njegov tim u narednom periodu obići će sve splitske gradske kotare i detaljno dokumentirati sve nedostatke infrastrukture, odnosno, ne prilagođenost iste potrebama osoba s invaliditetom. Nakon obilaska prvih kotareva prvi rezultati su i više nego poražavajući. Prilazi kotarskim prostorima, semafori, zebre, prilazi institucijama…ne zadovoljavaju ni minimalne standarde pristupačnosti osobama s invaliditetom.

Andrija je u društvo vijećnika DP-a u Vijeću kotara Meje, Marka Klarića, obišao Kotar Meje i zaključio kako je stanje u ovom kotaru, ali i u centru grada, po pitanju osoba s invaliditetom poražavajuće. Semafori nemaju zvučnu signalizaciju za slijepe osobe, a na semaforima nedostaje čak 13 rampi za invalidska kolica. Dodamo li ovome i činjenicu kako kotarsko izborno mjesto nije pristupačno osobama u invalidskim kolicima onda slobodno možemo zaključiti kako grad do sada nije uopće vodio računa o osobama s invaliditetom u ovom dijelu grada.

Prve patrole obuhvatile su i Kotar Split 3. Izvide o stanju infrastrukture u ovom kotaru obavili su Andrija Lipanović i kotarski vijećnik Martin Pauk. I u ovom kotaru je potrebna velika prilagodba infrastrukture osobama s invaliditetom. Na spoju Jeretove, Getaldićeve i Ulice Matice hrvatske nedostaju rampe za invalidska kolica. U ovom kotaru treba osvijetliti zebre i nacrtati 3D zebre jer desnog kolnika put mosta do FESB-a nema, a ulica je opasna. Na spoju Velebitske prema FESB-u nema rampi za invalidska kolica. Na deset semafora u ovom kotaru treba ugraditi zvučnu signalizaciju za slijepe osobe. Poražavajuća je činjenica da službene prostorije kotara uopće nisu pristupačne osobama u invalidskim kolicima.

Patrola DP-a nastavlja obilazak i drugih splitskih kotareva, a svi zapisi i problemi s infrastrukturom bit će dostavljeni gradonačelniku Puljku. Naši gradski vijećnici redovito će podsjećati gradonačelnika na ovu temu i tražiti izvještaje o prilagođavanju infrastrukture.

Exit mobile version