Ugovornu dokumentaciju za izvođenje građevinskih radova na modernizaciji tramvajske pruge i stajališta u vrijednosti 126.630.935,00 kuna danas su potpisali direktor osječkog GPP d.o.o. Mario Šapina i predstavnici izvođača radova, tvrtke Swietelsky d.o.o. iz Zagreba Valentina Knežević i Zvonko Dundović.
Riječ je o nastavku aktivnosti u projektu Modernizacija tramvajske infrastrukture na području grada Osijeka, čija je ukupna vrijednost 267 milijuna kuna, od čega sufinanciranje iz EU fondova iznosi 200 milijuna kuna.
Potpisivanje ugovora simbolično je priređeno na tramvajskoj stanici kod zgrade Doma zdravlja Osječko-baranjske županije na Europskoj aveniji u Osijeku, a uz potpisnike ugovora, svečanosti su nazočili župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, načelnica Uprave za EU projekte Ministarstva mora, prometa i infrastrukture Ina Topić, predstavnici nadzora i upravljanja projektom te drugi uzvanici.
“Danas potpisani ugovor doprinijet će kvalitetnijem i boljem životu građana i posjetitelja Osijeka. Osijek je kao prvi grad u Hrvatskoj i među prvima u Europi još 1884. godine imao tramvaj i javni gradski prijevoz, koji je stalno dograđivan. Sada se kreće u veliku modernizaciju, na čemu čestitam Gradu i svima koji sudjeluju u projektu, a zahvaljujem Ministarstvu koje je ovaj projekt uspjelo realizirati. Posebno je bitno što se projekt financira sredstvima EU te se nadamo da će Osijek vrlo brzo imati jedan od najmodernijih javnih sustava prijevoza u Hrvatskoj i šire,” rekao je župan Ivan Anušić.
Gradonačelnik Osijeka Ivan Radić je podsjetio da je krajem srpnja ove godine potpisan ugovor za elektro-monterske radove u vrijednosti 58 milijuna kuna, a danas za građevinske radove u vrijednosti 126 milijuna kuna.
“Sve je to dio mega projekta na području Grada Osijeka, možda i najvećeg u području prometa, vrijednog 267 milijuna kuna od čega je 200 milijuna kuna iz fondova EU, dok ostatak sredstava osiguravaju Vlada RH i Grad Osijek. Riječ je o projektu obnove tramvajske pruge u duljini od 9,5 kilometara i obnovi 23 tramvajska stajališta, dakle cjelovitoj modernizaciji i što je bitno s pristupom za invalide. Uz moderne niskopodne tramvaje koje će dobiti kada se obnovi ova infrastruktura, Grad Osijek uskoro očekuje još 13 novih autobusa, a želimo biti prvi grad koji ima moderan, udoban, siguran i dostupan javni gradski prijevoz. Kao što je poznato gradimo i najmoderniji sustav pročišćivača otpadnih voda u vrijednosti 227 milijuna kuna, također iz fondova EU, pa je ovo najveća investicija na području grada Osijeka, no i dalje nastavljamo s provedbom projekata iz fondova Europske unije kako bi Osijek po mnogočemu bio prvi grad u Hrvatskoj i kako bismo iz njega slali samo dobre vijesti,” istaknuo je gradonačelnik Radić.
Direktor GPP-a Mario Šapina pojasnio je kako će se do ožujka 2023. godine obnoviti tramvajska infrastruktura u Osijeku, i to na dionicama Europske avenije od križanja s Trpimirovom do ulaska u Korzo, zatim od Trga A. Starčevića do Kanižlićeve ulice, Strossmayerova ulica – od Svilajske do ulaska u Višnjevac, Vinkovačka ulica – od kružnog toka Đakovština do Dunavske ulice te bivši kolodvorac – od Trga A. Starčevića, Županijska, Reisnerova, Kašićeva, Radićeva i Kapucinska ulica.
“Ova investicija je potrebna kao preduvjet za nabavku niskopodnih tramvaja koji ne mogu prometovati po postojećim tračnicama. Dio preostalih tračnica bit će zamijenjen u sljedećoj fazi projekta, kada se bude radila nova remiza. Za GPP-e je važno da razvija rentabilniji javni promet i postaje samoodrživija tvrtka, a dodatni efekti su i u zaštiti okoliša,” rekao je Šapina.