Disfotički koraljni grebeni su iznimno rijetki, pa je stoga ovo otkriće još značajnije
Istraživači navode kako je koraljni greben pronađen pored istočne obale Italije, točnije, jedan kilometar od grada Monopolija na jugoistočnoj obali Italije.
Ovaj se koraljni greben, kako navode istraživači, proteže bar dva i pol kilometra, a ovakva vrsta koraljnih grebena se nalazi na dubini od 30 do 40 metara, ponekad čak i na dubini od 200 metara, pa ih je puno teže pronaći od koraljnih grebena na Pacifiku, koji gotovo izlaze na morsku površinu.
Apulijski koraljni greben se nalazi na dubini od 35 do 50 metara, i premda se trenutno zna da se proteže dva i pol kilometra, istraživači misle da se proteže čak do deset kilometara.
Prof. Giueseppe Corriero, voditelj odjela za Biologiju Sveučilišta u Bariju Aldo Maro, predvodio je istraživački projekt koji je došao do ovog, do sad neviđenog otkrića.
Disfotički koraljni grebeni su užasno rijetki, pa je stoga ovo otkriće još važnije za svijet biologije. Disfotički ekosustav označava sustav u koji prodire malo svjetla.
U Jadranskom moru postoji samo jedan koraljni greben pored Mljeta, točnije, ono što je ostalo od nekadašnjih raširenih koraljnih grebena, kojih je bilo po čitavom Jadranu.
Većina koraljnih grebena je mlađa od 10.000 godina, te, iako zauzimaju samo 0.1% morske površine, pružaju dom za više od 25% morskih bića, kao što su ribe, morske spužve i mekušci.