Jedna od novina je ta da će vam policija od sad u hitnim slučajevima moći uzeti auto
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović će na današnjoj sjednici Vlade predstaviti novu verziju Zakona o policijskim poslovima i ovlastima, nakon kojeg dolazi zbog fijaska s novinarkom Đurđicom Klancir koju smo ranije ovog mjeseca intervjuirali i saznali što se točno dogodilo s upadom policije u redakciju Net.hr-a.
Koje nas izmjene i dopune čekaju?
Kako piše Večernji.hr, prekršitelji će od sad teže “loviti” rokove zastare jer će se evidencije o njima, što se odnosi i na obiteljske nasilnike, kao i na recidiviste u prometu, čuvati četiri godine u slučaju da postupak još nije pokrenut, a deset ako jest.
U slučaju hitne situacije, policija ima mogućnost uzeti vam vozilo, čime se obvezuje nadoknaditi vam eventualnu štetu i troškove uzimanja vašeg vozila. Navodi se kako će ovakve situacije biti iznimno rijetke, i to u stvarno hitnim slučajevima.
Policija novim zakonom dobiva ovlasti srušiti dron kako bi spriječila počinjenje kaznenog djela.
Za provjeru identiteta više neće biti prijeko potrebna osobna iskaznica.
U slučaju da je policiji zapovjeđen ulazak u neki dom, to od danas mogu činiti lakše, te u domove mogu ulaziti i bez zapovjedi, ali samo u slučaju da postoji sumnja da netko tko živi sam preminuo.
Osumnjičenike se više neće moći ispitivati bez nazočnosti odvjetnika i bez snimanja, čak ni u obavijesnim razgovorima. U slučaju da tijekom razgovora u policiji civil postane osumnjičenik, prekida se razgovor, a novopečeni osumnjičenik se upozorava na pravu branitelja.
Pucanj u zrak zbog upozorenja ili traženja pomoći se više neće smatrati uporabom vatrenog oružja.
Policijski službenici s nižim stupnjem osobnog policijskog zvanja od danas mogu provoditi dokazne radnje ispitivanja okrivljenika ili svjedoka, čime će se povećati broj istražitelja.
“Slučaj Klancir” i MUP-ov fijasko s utvrđivanjem identiteta…
…se više ne bi trebao ponoviti. Naime, kao što smo ranije spomenuli, za utvrđivanje identiteta vam više neće biti prijeko potrebna osobna iskaznica jer policiji u suštini samo treba vaše ime i prezime, budući da u svom informacijskom sustavu ionako imaju vašu fotografiju.
U slučaju da tijelo nadležno za vođenje nekog postupka ipak bude inzistiralo na tome, policijski će vas službenici tražiti osobnu iskaznicu.
Propisani uvjeti pod kojima se osobi osumnjičenoj za počinjenje prekršaja utvrđuje identitet bit će jasniji. Trenutnim se zakonskim rješenjem uvjeti reguliraju samo za počinitelja kaznenog djela kojeg se progoni po službenoj dužnosti.
To znači da je, trenutno, uhićenje u pojedinim situacijama moguće i za počinjenje prekršaja.
Jasnije će se definirati i postupanje policije prema djeci, kao što je primjerice zaticanje osoba mlađih od 16 godina na ulici bez pratnje punoljetne osobe.