Kina je u prvom kvartalu 2019. godine ostvarila rast BDP-a od 6,4%, unatoč najavama usporavanja rasta. Najznačajnije komponente rasta su jaki rast industrijske proizvodnje i pojačana potražnja kupaca na kineskom tržištu
Druga najveća svjetska ekonomija narasla je malo više od očekivanoga u prvom kvartalu 2019. godine. Ostvaren je rast od 6,4% u odnosu na prijašnju godinu, više od 6,3 % koliko su prognozirali analitičari.
Slabiji kineski gospodarski rast bio je jedan od najvećih rizika za svjetsku ekonomiju ove godine. Kineski rast bio je u riziku zbog trgovinskog rata sa Sjedinjenim državama, kao i pokušaja kineske vlade da obuzdaju veliki dug u kineskom financijskom sustavu. Mnogi su očekivali oporavak kineskog gospodarstva tek u drugoj polovici godine.
Sada se čini kako je dogovor između Kine i SAD pred vratima, ali analitičari još upozoravaju kako je prerano za proglasiti stabilni oporavak, te kako su još potrebni vladini poticaji gospodarstvu.
Koji su razlozi rasta?
Kvartalni rast podržan je oštrim rastom industrijske proizvodnje, u ožujku je ostvaren rast od 8.5% na godišnjoj razini. To je najviši rast industrijske proizvodnje nakon četiri godine.
Najviše je rasla prozvodnja građevinskih materijala kao što su čelik i cement, kao i razni strojevi.
Očekuje se kako će se ovaj rast industrijske prozvodnje nastaviti ovim tempom, zbog očekivanog rasta izvoza.
Izvoz je također rastao u ožujku, ali ipak analitičari upozoravaju da se to može pripisati sezonskom karakteru više nego rastu globalne potražnje za kineskim proizvodima.
Porasla je i potražnja za kućanskom opremom, kao što su kućni aparati, namještaj i građevinski materijali. Ostvaren je rast u obujmu građevinskih radova u ožujku. Međutim, ostvaren je pad u prodaji novih automobila.
U anketi Reutersa, analitičari su predvidjeli kako će kineski rast usporiti na 6.2% što bi bilo najsporije u skoro trideset godina, zbog pada domaće i vanjske potražnje te efekata trgovinskog rata sa Sjedinjenim državama.
Kineska vlada predvidjela je ove godine rast gospodarstva od 6 – 6.5%.
Međutim, već godinama svjetski analitičari ne vjeruju brojkama koje objavljuje kineska vlada. Optužuju kineski statistički ured kako veću važnost pridaje prikazivanju kineske vlade u dobrom svijetlu, nego stvarnim ostvarenim rezultatima.