Danska ima “šireću kulturu silovanja” zbog neozbiljnog shvaćanja pritužbi žrtava, zastarjelim zakonima i oklijevanjem da progoni silovatelje, navodi se u novom izvješću Amnesty Internationala objavljenog u utorak.
U izvješću se navodi da su “manjkavi zakoni” i “kultura krivljenja žrtava” rezultirali nekažnjavanjem silovatelja u zemlji. Iako je jednakost spolova dostignuta u mnogim dijelovima danskoga društva, vlasti se moraju pozabaviti seksualnim nasiljem koje je po Europskom institutu za jednakost spolova najveće od svih zemalja europske unije.
Jedna od autorica izvješća Helle Jacobsen, izjavila je da postoji shvaćanje unutar Danske da su već dosegnuli nivo jednakosti spolova. “Ali kada se govori o seksualnom nasilju, gotovo je nemoguće dobiti osudu za silovanje, jako je maleni broj prijava za silovanja, što znači da pravda za žrtve silovanja u Danskoj gotovo ne postoji“.
Prema danskim vlastima oko 5.100 žena doživjelo je silovanje ili pokušaj silovanja u jednoj godini. Ali izvještaj Sveučilišta južne Danske samo u 2017-oj godini navodi da je 24.000 žena bilo žrtvama silovanja ili pokušaja silovanja.
Ali prema službenim statistikama iste godine samo 890 silovanja je prijavljeno policiji. Od toga 535 je procesuirano, a samo 94 doživjelo je osudu.
Postupanje prema žrtvama
Žrtve silovanja žale se da je proces prijave djela silovanja iznimno traumatično, posebno jer se suočavaju s neprimjerenim pitanjima, lošim istragama i neadekvatnoj komunikaciji. Žrtve su ispričale Amnesty Internationalu da strah da im se neće vjerovati ili će ih se čak okrivljivati i ponižavati od strane policije i službenika pravosuđa, je glavni razlog za neprijavljivanje silovanja.
Jedna novinarka probala je prijaviti silovanje četiri puta, ali pri drugome pokušaju bila je odvedena do zatvorske ćelije i upozorena da bi mogla završiti u zatvoru ako laže.
Još jedna žrtva ispričala je Amnesty Internationalu kako se osjećala kada je išla prijaviti silovanje: “Imala sam samo dvadeset jednu godinu, i sjedila sam tamo s dva policajca koja su me gledala i upitala jesam li stvarno sigurna da želim to prijaviti.”
Zastarjela definicija silovanja
Jacobsen tvrdi da je temelj problema u zakonskoj regulativi, koja ne definira silovanje prema temelju pristanka, već koristi zastarjelu definiciju silovanja prema količini nasilja i je li se silovana osoba mogla obraniti.
Prema Istanbulskoj konvenciji jasno je definirano da sve europske zemlje moraju definirati silovanje kao seks bez pristanka, no Danska to nije napravila i to ima loš učinak na cijeli pravosudni sustav.
Danski ministar pravosuđa Soren Pape Poulsen komentirao je nakon objave izvješća Amnesty Internationala na svojem Twitter profilu da je to bilo “važno za pročitati” i da Vlada razmišlja uvesti u zakon definiciju silovanja prema temelju pristanka.
Kada bi to učinili bili bi u društvu samo osam država Europske Unije koje su to učinile: Njemačka, Irska, Belgija, Velika Britanija, Cipar, Island, Luksemburg i Švedska. Hrvatska se još nije našla u tome društvu.