Na saslušanju je Ivana Maletić odgovarala i na ideološka pitanja
Prema pisanju Jutarnjeg lista, Ivanu Maletić je za članicu Odbora Europskog revizorskog suda, nominirala hrvatska Vlada, a nakon što je prošla saslušanje i dobila potporu Odbora za proračunski nadzor Europskog parlamenta, o preporuci će na plenarnom zasjedanju glasati Europski parlament. Nakon izjašnjavanja Europskog parlamenta, Maletić još moraju potvrditi dvije države članice u Vijeću. Iako stav Europskog parlamenta nije pravno obvezujući za Vijeće, rijetkost je da netko bude imenovan bez potpore Parlamenta.
Na saslušanju su, umjesto pitanja o sposobnostima Ivane Maletić, prevladavala ideološka pitanja, poput onih zašto je glasala protiv Istambulske konvenencije. Njen odgovor je bio da se protivi svakom nasilju prema ženama, da se protiv toga treba boriti i zakonski i institucionalno, a ono što njoj nije bilo prihvatljivo jest to što je u Istanbulskoj konvenciji korištena definicija roda različita od međunarodno prihvaćene definicije.
Škakljivo pitanje je bilo i kako bi se postavila u slučaju nepravilnosti za koje bi bila odgovorna hrvatska Vlada i pitanje o nepristranosti, s obzirom da je bila stranački aktivna, no Maletić se nije zbunila, te je najavila da će odmah napustiti sve političke funkcije, između ostalih i mjesto potpredsjednice HDZ-a, a bilo kakve nepravilnosti, pa i one za koje je odgorna hrvatska Vlada, prijavila bi OLAF-u, tijelu EU za borbu protiv prijevara. Ivana Maletić je prošla na saslušanju s malom razlikom u glasovima.
No, kako njen protukandidat Viorel Stefan, potpredsjednik rumunjske vlade, koji je saslušan u ponedjeljak nije dobio potrebnu potporu odbora, Maletić može biti zadovoljna, a to je nakon glasovanja i rekla: “Jako sam sretna i zadovoljna da su me kolege potvrdili i sada trebamo vidjeti glasovanje na plenarnoj sjednici. Ako prođe i to, onda će ići na Vijeće. Ja sam u svojim odgovorima, i pisanim i usmenim, rekla da bez potpore Parlamenta ne bih htjela nastaviti s postupkom i predložila bih Vladi da predloži novog kandidata i zato mi je drago što je ovo prošlo“
Ukoliko prođe, Ivana Maletić će na navedenoj funkciji zamijenitiNevena Metesa, koji je bio prvi hrvatski član tog suda u mandatu od šest godina.
Inače, Europski revizorski sud je tijelo EU koje radi vanjsku reviziju korištenja sredstava iz EU proračuna. Također rade i izvješća o učinkovitosti pojedinih programa, te reviziju projekata. Europski revizorski sud nema pravnu moć nametanja kazni, ali nalazi suda mogu poslužiti i za istrage OLAF-a ili državnih tijela ukoliko uoče slučajeve korupcije. Sud djeluje neovisno od drugih tijela EU.
Navedeni sud je smješten u Luxemborugu, a u njemu je zaposleno oko 1000 ljudi. U Revizorskom sudu svaka država članica EU ima i jednog člana, koji moraju poznavati dobro financije, ali ne moraju biti suci. Mandat je duži od onog članova Europske komisije, a osnovna bruto plaća, Ivani Maletić će, ako prođe, biti blizu 22 tisuće eura bruto mjesečno, odnosno oko 20 tisuća eura neto.