Osobe kojima se odbija zahtjev za azilom u državama izvan Europske Unije, kao Srbiji i BiH, Frontex (Europska granična agencija) će pomoći deportirati u njihove matične zemlje
Jučer je u Strasbourgu iza zatvorenih vrata raspravljana mogućnost da Frontex pomaže u deportacijama zemljama izvan EU, bez da sama EU bude uključena u odluku o odobravanju azila i deportaciji.Ovi razgovori dio su velike reforme koju je Europska komisija najavila prošlog rujna.
Usavršavaju se zadnji detalji ovih reformi kako bi one zaživjele prije Europskih izbora u svibnju ove godine.
Međutim, postoje strahovi unutar EU kako bi Frontex mogao biti iskorišten od strane trećih zemalja, a kako bi se jednostavno riješili migranata iz svojih zemalja, odbijajući im zahtjev za azil i vraćajući ih kućama gdje bi mogli biti suočeni s progonom ili smrću.
U radnoj verziji koju su jučer raspravljali u Strasbourgu stoji da bi „Frontex mogao pružati operativnu pomoć trećim zemljama u akcijama povrata“, te da će ta pomoć biti pružena „bez predrasuda na odluke trećih zemalja u donošenju odluke o deportaciji“. Jedini zahtjev prema trećim zemljama je da su potpisnice Europske Konvencije o ljudskim pravima i Konvencije o izbjeglicama.
Ovakvi pozivi da Frontex provodi povratak migranata u njihove matične zemlje iz zapadno Balkanskih zemalja su već odbačeni prije dvije godine.
Što bi to značilo u praksi
Ako bi došlo do primjene ove odluke, to bi značilo da bi Frontex vraćao migrante koji nisu niti stupili na tlo Europske Unije i kojima su odluke o njihovim zahtjevima za azilom donijele zemlje koje odlučuju po svojim zakonima, a ne onima koje koriste članice Europske Unije.
Ova odluka se sigurno ne donosi da bi se pomoglo trećim zemljama u njihovim problemima s migrantima, već iz razloga što EU želi spriječiti daljnji dolazak migranata u zemlje EU. U svakom slučaju ovo bi oslabilo pritisak na hrvatsku granicu gdje su svakodnevni pokušaji migranata za ulaskom u EU.
Već ranije ovoga tjedna je odlučeno da se u rujnu ove godine zaustavi Operacija Sophia, nakon intezivnih pritisaka Italije. Operacija je produžena za 6 mjeseci, ali u smanjenom obujmu. Naime, više se neće koristiti pomorski resursi u vidu brodova koji su spašavali migrante i prevozili ih na Europsko tlo. U narednim mjesecima samo će se provoditi zračni nadzor i pružati pomoć Libijskoj obalnoj straži.