Splićani pljeskom i suzama, nakon projekcije filma, pozdravili vukovarske veterane
Dokumentarno-igrani film “Glavu gore, ruke na leđa” dupkom je ispunio dvoranu Doma hrvatske vojske na Poljudu. No, u publici nisu bili samo veterani Domovinskog rata ili njihove obitelji, u publici je bilo i puno mladih, koji su željeli vidjeti što su to prošli vukovarski veterani odvedeni u srpske logore.
Autor filma Stipe Majić Pipe i sam je bio sudionik Domovinskog rata braneći Vukovar u “Žutim mravima“. Iako je krenuo prije Domovinskog rata ugostiteljskim vodama, Pipe se nakon rata našao u scenarističkim, redateljskim i producentskim vodama, vođen željom da prikaže stradanja koja su prošli Vukovarci i branitelji iz raznih krajeva Hrvatske, BiH, pa čak i Francuske, a koji su došli pomoći u obranu tog simbola stradanja.
Glavu gore, ruke na leđa prvi je Pipin dokumentarno-igrani film
Drugim riječima, film “Glavu gore, ruke na leđa” Stipi Majiću nije prvi, ali ovo je prvi dokumentarno-igrani film, koji se snimao malo više od godinu dana na autentičnim lokacijama, osim onih u Srbiji. Kako bi što vjernije prikazali torture i iživljavanja, koje su prošli vukovarski veterani odvedeni u koncentracijske logore u Srbiji, pronašli su jednu staju u Zagorju, pored Varaždina u kojoj su odradili igrane scene. Film prikazuje kako su živjeli, što su jeli, kako su izgledala njihova ispitivanja, lažne optužbe, spavanje u staji na podu na golom betonu na minus 20. Svakodnevno su prolazili batinanje i ispitivanje. Autor Majić je u nedostatku arhive iz logora u Nišu i Sremskoj Mitrovici upravo igranim scenama pokušao dočarati svu patnju vukovarskih logoraša. Njih četrdeset i troje završilo je na suđenju u Beogradu.
Značajno je napomenuti da za financiranje ovog filma nije baš bilo zainteresiranih, te je autor filma sam sve isfinancirao. No, želja i volja da se prikaže istina o svemu proživljenom u Domovinskom ratu rezultira i scenarijem novog filma Stipe Majića Pipe, naziva “Ispod radara”, a kojim želi prikazati rad hrabrih pilota i padobranaca u Đakovu, koji su dostavljali pomoć bolnici u Vukovaru i koji su izmislili bombe, koje su bacali na neprijateljske položaje.
Projekciji filma prisustvovali su i vukovarski veterani koji su proživjeli i preživjeli logore u Srbiji
Kada su se na pozornicu popeli veterani iz Vukovara, oni koji su u srpskim logorima proživljavali minute kao godine čekajući konačno svoje oslobođenje i povratak svojim najmilijima, cijela dvorana se digla na noge i pozdravila ih dugim pljeskom. Mnogima su bile suze u očima, a zasigurno su im se još dugo nakon filma vrtjele mučne i teške scene u glavi, a koje su ovi ljudi na svojim leđima osjetili.
Kažu da je u Splitu bio najveći odaziv gledatelja filma
Mladen Šiško, predsjednik splitske HVIDR-e ,kako je rekao u telefonskom razgovoru, izuzetno je ponosan na Split i Splićane, jer su se odazvali u toliko velikom broju. Inače, organizatori projekcije su uz splitsku HVIDR-u i Udruga roditelja poginulih branitelja, Udruga udovica poginulih hrvatskih branitelja Splita, Društvo logoraša Splita i Splitsko-dalmatinske županije, Koordinacija borbenih postrojbi grada Splita i Splitsko-dalmatinske županije.
Prikazivanju filma “Glavu gore, ruke na leđa” prisustvovali su i župan Splitsko-dalmatinski Blaženko Boban, gradonačelnik Grada Splita Andro Krstulović Opara, te Ivica Tolić, zastupnik u EU parlamentu, no sve njih zasjenili su vukovarski heroji, koji su ispraćeni dugim pljeskom.