Dogovor oko Brexita Therese May sinoć je opet poražen u Britanskom parlamentu za 149 glasova.
Šesnaest dana prije predviđenog Brexita danas će se održati novo glasanje o prijedlogu da se spriječi Brexit bez dogovora. Današnje glasanje i ako prođe ne sprječava mogućnost Brexita bez dogovora, već je samo odgađa. Naime, ako prijedlog i bude izglasan samo se produžuje vrijeme pregovaranja s Europskom komisijom.
O čemu se zapravo danas glasa?
Britanski Parlament glasa o Vladinom prijedlogu, koji kaže da Parlament odbija prihvatiti napuštanje Europske Unije bez dogovora, o izlasku i budućim odnosima s Europskom Unijom nakon 29. ožujka 2019. godine.
Theresa May je izjavila da članovi njene stranke imaju pravo slobodnog glasa po svojoj savjesti. Ionako postoji mogućnost da se njena Konzervativna stranka podijeli na dvije grupe oko tog prijedloga. Mnogi iz Konzervativne stranke žele tvrdi Brexit bez dogovora, tako da Velika Britanija iza 29. ožujka nema nikakvih veza s Europskom Unijom. Sama Theresa May će glasati protiv dogovora.
Ako se ovaj prijedlog odbije, sutra će Parlament glasati o odgodi Brexita, produžavanjem Članka 50 – pravnog mehanizma koji spaja Veliku Britaniju i Europsku Uniju.
Kao zadnji korak preostaje novi referendum o Brexitu koji bi u potpunosti poništio prethodni referendum, ali pitanje je kolika je mogućnost da se on održi.
EU optužuje Veliku Britaniju za neuspjeh oko dogovora.
Reakcije dužnosnika EU bile su promptne i ujedinjene. Iako su se pribojavali ovakvog ishoda glasanja u Britanskom Parlamentu, on je bio potpuno očekivan za njih. Upozoravaju kako su se građani i poslovni subjekti našli u agoniji nesigurnosti širom EU i Velike Britanije jer je jučerašnje glasovanje potpuno približilo Brexit bez dogovora.
Glavni pregovarač EU oko Brexita, Michel Barnier, rekao je da je “EU učinila sve što je mogla i da problem može biti riješen samo u Velikoj Britaniji“. Europski političari smatraju da su učinili sve što su mogli . Glavni problem vide u postupcima Vlade Velike Britanije i činjenici da nisu konzultirali svoj Parlament prije pregovora o Brexitu kako bi vidjeli kakav prijedlog oni žele.
EU političari postavljaju pitanje koja bi i bila korist od odgode Brexita za nekoliko tjedana, kako predlaže Theresa May. Prema zakonima EU Theresa May bi to službeno trebala zatražiti od vođa 27 članica EU, pa će biti zanimljivo vidjeti njihovu reakciju. Neslužbeno, EU je tu podijeljena i te razlike morale bi se rješavati iza zatvorenih vrata. Službenici EU kažu da nema mjesta za nove pregovore, te se pribojavaju novih “zanimljivih” Britanskih prijedloga.
EU je dosad uvijek odbijala mogućnost da će se dogoditi Brexit bez dogovora. I iako je to nekima zanimljiva opcija nisu spremni platiti bilo kakvu cijenu za nju.
Britanski poslovnjaci u panici
Plan da se carine spuste na nulu na većinu proizvoda koje Velika Britanija uvozi, ako dođe do Brexita bez dogovora, “srušit će Britansku ekonomiju“, upozorili su poslovnjaci. Ovim potezom Vlada želi spriječiti da se troškovi prebace na krajnje potrošače. Britanski poslovnjaci upozoravaju da je plan ludost i da je izuzetno zabrinjavajući.
Kompanije su zabrinute da će biti izložene jeftinom uvozu od čega su bili zaštićeni unutar EU. Kompanije unutar auto industrije su zabrinute da Vladin plan ne sprječava devastirajući efekt Brexita bez dogovora na jedan od najuspješnijih sektora ekonomije, koji zapošljava veliki broj ljudi.
Nacionalno udruženje farmera izjavilo je da je zapanjujuće da Vlada predstavlja svoj plan samo dva tjedna uoči Brexita.
Carolyn Fairbairn, generalna direktorica Konfederacije Britanskih Industrija, opisala je Brexit bez dogovora kao “udarac čekićem u Britansku ekonomiju” i izjavila “Ovo nam kaže sve što je loše sa scenarijem da nema dogovora. Ono što čujemo je najveća promjena u pravilima trgovanja koje je ova zemlja doživjela od sredine devetnaestog stoljeća i nametnuta je poslovnoj zajednici bez konzultacija i vremena za pripremu“.
Čini se da su svi vjerovali kako će do dogovora doći, a sada postaju svjesni kako je Brexit bez dogovora najizglednija opcija. Panika započinje, a izgleda da Britanska Vlada srlja iz greške u grešku. Theresa May očito nije bila sposobna provesti Brexit, a ostaje za vidjeti hoće li i koliko Velika Britanija požaliti zbog svojih poteza. Svakako postaje dobar primjer ostalim zemljama članicama u slučaju da se odluče za svoj izlazak iz Europske Unije.