Iako je tek izašla iz zatvora u kojem je provela dva mjeseca zbog odbijanja da svjedoči protiv utemeljitelja WikiLeaksa Juliana Assangea, već bi se sljedeći tjedan mogla vratiti u zatvor
Bivša američka vojna analitičarka Chelsea Manning, koja je u pritvoru provela dva mjeseca zbog odbijanja da svjedoči protiv utemeljitelja WikiLeaksa Juliana Assangea, u četvrtak je izašla na slobodu, ali bi se u zatvoru ponovo mogla naći od sljedećeg tjedna, objavila je njezina grupa za potporu.
U pritovoru je preko dva mjeseca
Manning je završila u pritvoru 8. ožujka nakon što je odbila svjedočiti pred velikom porotom koja je bila zadužena za istragu o Assangeu, kojemu je 2010. godine proslijedila golemu količinu povjerljivih dokumenata.
Oslobođena je nakon 62 dana u pritvoru nakon što je velika savezna porota završila svoj posao, no aktivistkinja je primila sudski nalog za svjedočenje pred drugom velikom porotom 16. svibnja.
“Chelsea će i dalje odbijati odgovarati na pitanja velike porote, zbog čega bi se ponovo mogla naći iza rešetaka“, objavila je grupa za potporu “Sparrow Project”.
Ukoliko ponovo odbije svjedočiti mogla bi biti optužena za nepoštivanje suda.
2013. godine su ju osudili na 35 godina zatvora
Manning je 2013. godine bila osuđena na 35 godina zatvora na vojnom sudu jer je WikiLeaksu dostavila oko 750.000 dokumenata, bilo diplomatskih depeša ili vojnih informacija, s oznakom tajnosti.
Obama ju je pomilovao
Nakon sedam godina provedenih u zatvoru, američki predsjednik Barack Obama ju je prije nego je napustio Bijelu Kuću pomilovao.
Manning je rođena kao muškarac, Bradley Manning, no nakon presude za špijunažu rekla je da se identificira kao žena. U ćeliji je štrajkala glađu i dvaput je pokušala počiniti samoubojstvo.
POVEZANO: Uhićen osnivač WikiLeaksa Julian Assange
‘Kolateralna žrtva’ – videosnimka napada američkih helikoptera Apachea na osumnjičene “pobunjenike” u Iraku
Manning je radila kao obavještajni analitičar u Bagdadu 2010. godine kada je predala WikiLeaksu tajne dokumente i izvješća s bojišnice, a materijal je sadržavao i videosnimke napada američkih helikoptera Apachea na osumnjičene pobunjenike u Iraku.
Osumnjičeni pobunjenici su bili civili, a u napadu helikoptera ranjena su i djeca civila koji su se zaustavili na mjestu pucnjave kako bi pomogli ranjenicima.
Upozorenje: sljedeća snimka može biti iznimno uznemirujuća, gledate ju na vlastitu odgovornost!
Pritom je bilo ubijeno više desetaka civila, uključujući i dvojicu novinara Reutersa.
Naslovna foto: EPA