Alžirski predsjednik Abdelaziz Bouteflika odstupio je nakon dva desetljeća vlasti u izjavi koju je dao državnoj novinskoj agenciji APS kasno sinoć
Osamdesetdvogodišnji lider odstupio je nedugo nakon što je načelnik glavnog stožera Alžirske vojske zahtijevao trenutnu akciju da ga se ukloni sa dužnosti.
„Više nema prostora za gubljenje vremena“, izjavio je general pukovnik Ahmed Gaed Salah za APS.
Tisuće prosvjednika od veljače traže da Bouteflika odstupi, nakon što je on objavio da će u sudjelovati na novim izborima za svoj peti mandat. Nakon što je to izazvalo bijes prosvjednika odlučio je odgoditi izbore, ali bez odluke kada će odstupiti sa dužnosti, što je još više razbjesnilo prosvjednike.
Mnogi Alžirci izašli su na ulice kako bi proslavili odlazak čovjeka koji je vodio zemlju od kraja devedesetih godina prošlog stoljeća, nakon građanskoga rata sa islamskim militantima gdje je život izgubilo 200.000 ljudi. Njegova vladavina bila je relativno stabilno vrijeme, ali prožeta korupcijom i stagnacijom.
Koji su idući koraci prema novoj vlasti?
Prema zakonu sada Ustavno vijeće odlučuje o prelaznom razdoblju i novim izborima. Po alžirskom Ustavu, predsjednik Parlamenta voditi će zemlju u prijelaznom razdoblju do novih izbora, najduže 90 dana. Inače, predsjednik Parlamenta je Abdelkader Bensalah koji je saveznik dosadašnjeg predsjednika Bouteflika.
Alžir ima snažnu vojsku koja ima povijest uplitanja u politiku od izborene samostalnosti zemlje 1962. godine od Francuza. Tako je vojska srušila demokratski izabranu vlast početkom devedestih godina prošloga stoljeća. Politički analitičari su uvjereni da će vojska pokušati manipuirati izbornim procesima.
Prosvjednici su najavili da će nastaviti prosvjedovati i dalje. Za njih je Bouteflika samo vrh brijega i njihov zahtjev je odlazak svih političkih elita koji vode zemlju od samostalnosti. Inače, Bouteflika je imao moždani udar 2013. godine i od tada se nije pojavljivao u javnosti. Iz toga razloga mnogi Alžirci vjeruju da je on samo figura iza koje stoje vojska, poslovni ljudi i tajne službe. Tako da će vjerovatno doći do sukoba između prosvjednika koji žele transparentne izbore i reforme, i starih elita koje žele da stvari ostane kakve jesu.