Site icon Cronika

Tisuću Splićana u prosvjedu protiv Moby Dree: “Ne vjerujemo dok azbest ne otplovi!”

Foto: Dalmacija Danas

Više od tisuću Splićana okupilo se u ponedjeljak navečer na Rivi kako bi zatražili hitno udaljavanje talijanskog broda Moby Drea iz hrvatskih teritorijalnih voda. Brod, koji se u Brodosplitu nalazi radi remonta tereta s azbestom, izazvao je snažno negodovanje građana i lokalnih vlasti. Pod pritiskom javnosti, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture izdalo je nalog da brod u roku od sedam dana napusti Hrvatsku, no prosvjednici poručuju da će vjerovati tek kada ga vide na putu prema Italiji.

Prosvjed, koji je organizirala Građanska inicijativa Zdravi Split, pretvorio se u jasan i glasan iskaz nezadovoljstva prema načinu na koji se Brodosplit vodi te prema samom vlasniku tvrtke Tomislavu Debeljaku. Okupljeni su, osim odlaska broda, zatražili i oduzimanje koncesije vlasniku brodogradilišta, upozoravajući kako je, umjesto mjesta gdje se stvaraju novi brodovi, nekadašnji škver postao odlagalište opasnog otpada.

Aktivistica inicijative Danijela Veber podsjetila je kako je današnja odluka Ministarstva rezultat konzultacija premijera Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade i ministra Olega Butkovića te ministrice zaštite okoliša Marije Vučković, ali je naglasila da „prava promjena dolazi s ulice“.

Koje su se to okolnosti odjednom promijenile? Mi znamo – promijenio ih je naš glas!,” poručila je Veber, podsjećajući da je prije deset dana održan prvi prosvjed.

Službeno je priopćeno kako su nadležna ministarstva i Državni inspektorat utvrdili da bi se u slučaju Moby Dree radilo o zbrinjavanju otpada suprotno hrvatskim zakonima, zbog čega je izdano rješenje o napuštanju splitskog brodogradilišta i teritorijalnog mora u roku od sedam dana.

Na Rivi se orilo i pitanje „Jeste li za to da se Debeljaku oduzme koncesija?“, popraćeno glasnim i jednoglasnim „Jesmo!“. Govornici su Debeljaka optužili da je „škver pretvorio u otpad“ te da „već dugo u brodogradilištu ne gradi brodove“.

Prosvjedu se pridružio i splitski gradonačelnik Tomislav Šuta, koji je novinarima izjavio kako je i ranije tražio da se Moby Drea ukloni iz Splita.

“Ovakav Brodosplit nam ne treba. Škver je mjesto za izgradnju, a ne za opasni otpad,” poručio je Šuta, naglašavajući da je brod „od prvog dana bio nepoželjan gost“.

Nakon govora, okupljeni su mirnom šetnjom Rivom i središtem grada poslali jasnu poruku – žele čist, siguran i zdrav Split bez opasnog otpada i bez poslovnih poteza koji ugrožavaju živote i okoliš.

Exit mobile version