EU dužnosnici zatražili hitno rješenje
Već frustrirani EU dužnosnici zatražili su hitno od britanskih pregovarača razumno rješenje o zaštitnom mehanizmu, tzv. „backstopu“ oko otvorene granice sa Irskom. Ako žele napredak u pregovorima rješenje treba biti ponuđeno do petka, postavili su uvjet Britaniji. Britanci žele promjenu u Ugovoru o razdruživanju kako bi Theresa May dobila potrebne glasove u Britanskom parlamentu idući tjedan.
Francuska ministrica za Europske poslove Natalie Loiseau izjavila je da Velika Britanija još nije dala precizan prijedlog i da Europska strana još čeka. „Ja ne radim na što ako i gdje, ja radim na poziciji prijedloga Britanske vlade. Mi čekamo prijedlog Britanske vlade, čuli smo što ne žele, ali željeli bi čuti što žele“.
Glasnoogovornik Europske komisije izjavio je da su pregovari do sada bili teški i da nikakvog rješenja nema na vidiku.
Ima li Velika Britanija prijedlog za „backstop“
Početkom ovoga tjedna irski premijer Leo Varadkar rekao je u irskom parlamentu da Velika Britanija nije predložila nikakav službeni tekst koji bi Europa mogla razmotriti.
Diplomatske note koje su procurile od Europske strane sugeriraju da je Velika Britanija predložila dvije moguće promjene dogovora.
Prema prvom prijedlogu planira se arbitražni panel koji bi omogućio prekid backstopa, ako jedna od strane ne napravi razumne korake da nađe alternativno rješenje.
Prema drugome prijedlogu radilo bi se samo o ograničenom „mini backstopu“ na dijelovima granice s Irskom.
Europski dužnosnici odbili oba prijedloga.
Predviđa se da će Theresa May posjetiti Bruxelles ovaj vikend ili u ponedjeljak, ako do tada dođe do dovoljnog napretka da bi se postigao nekakav kompromis. Taj posjet bi se dogodio jedan dan prije drugoga planiranog glasanja o njenom prijedlogu Brexita u Britanskom parlamentu. Ako se njezin prijedlog o Brexitu odbije i drugi puta, u srijedu će doći do glasanja o Brexitu bez dogovora, a u četvrtak o mogućem produženju članka 50. Ugovora o razdruživanju.
Podržavatelji Brexita u Velikoj Britaniji protiv su backstopa, jer se boje da će on zarobiti Veliku Britaniju u trajnoj carinskoj uniji sa EU. U sjevernoirskoj Demokratskoj unionističkoj stranci DUP-u, na čije glasove May računa, protive se, jer bi to tretiralo sjevernu Irsku drugačije od ostatka Velike Britanije. U Europskoj Uniji smatraju da je backstop potreban radi sprječavanja tvrde granice na Irskom otoku i nastavka mirovnog procesa.