Osime što će rekonstrukcijom tržnica zasjat punim sjajem, bit će tu i novih sadržaja poput prostora za kuhanje, kantine i novih lokala. Projekt je vrijedan 5,3 milijuna eura, a mogao bi biti realiziran 2026. ili 2027. godine
Zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin i ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić u ponedjeljak su obišli glavnu osječku tržnicu na Trgu Ljudevita Gaja, koja će uskoro proći sveobuhvatnu rekonstrukciju. Ovaj strateški važan projekt, vrijedan 5,3 milijuna eura, planiran je za sufinanciranje kroz Integrirana teritorijalna ulaganja (ITU), a uključuje rekonstrukciju postojeće zgrade i nadstrešnice tržnice u energetski učinkovitu i održivu zgradu. Planirani su novi sadržaji kao što su pokazni prostor za kuhanje, kantina restoran, novi lokali i drugi. Također, predviđeno je i uređenje okoliša, parka, prometnih i pješačkih površina te komunalne infrastrukture.
“Cilj nam je revitalizirati cijeli prostor te ga učiniti energetski učinkovitim ugradnjom fotonaponske elektrane na krovu, čime će tržnica biti bolja za sve koji ovdje rade, kao i za naše sugrađane koji dolaze po domaće, svježe proizvode. Na taj način, siguran sam, doprinijet ćemo i osnaživanju gospodarstva,” istaknuo je zamjenik gradonačelnika Vulin, dodajući kako je u tijeku izrada idejnoga rješenja.
Ovo ulaganje predstavlja dio šireg plana revitalizacije grada koji uključuje i druge projekte sufinancirane putem ITU mehanizma, poput obnove športske dvorane i parka Zrinjevac, izgradnje nove gradske i sveučilišne knjižnice te uređenja Trga Ante Starčevića.
“U financijskom razdoblju 2021.-2027. Osijek ima osiguranih 55 milijuna eura u okviru ITU-a, što je 15 milijuna eura više nego u prošlom razdoblju, a budući da se sada sredstva dijele na manji broj gradova, otvara nam se prilika za realizaciju ključnih projekata,” pojasnio je Vulin.
Ministar Erlić izrazio je zadovoljstvo projektom, naglašavajući značaj tržnice kao jednog od ključnih urbanih točaka grada.
“Tržnice su žiža i duša urbanih središta, tako i grada Osijeka, gdje se identitetski veže za centar grada i gdje dnevno prolazi velik broj ljudi. Drago mi je što smo kroz ITU mehanizam iz europskih fondova, namijenjen upravo investicijama u gradove, stvorili platformu za financiranje ovakvih investicija,” izjavio je Erlić, napomenuvši da je Vlada Republike Hrvatske osigurala ukupno 680 milijuna eura za razvoj urbanih područja u Hrvatskoj.
Ministar je dodao kako bi se projekt mogao ugovoriti tijekom 2025., a realizirati 2026. ili 2027. godine, ovisno o tijeku i trajanju radova.
“Odlika modernih gradova su uređene i moderne tržnice, Osijek to itekako zaslužuje te ide putem kolektivne transformacije zahvaljujući ulaganjima iz europskih fondova. Osijek je dobar primjer i jedan od predvodnika promišljanja, planiranja i strategije razvoja urbanoga područja,” zaključio je ministar Erlić.
Ranije tijekom dana, u osječkoj gradskoj upravi potpisani su ugovori u okviru prvog ITU poziva za Urbanu aglomeraciju Osijek u novom programskom razdoblju, a riječ je o ugovorima za izgradnju biciklističko-pješačkih staza u općinama Ernestinovo, Vuka, Bizovac i Vladislavci, ukupno vrijednima gotovo 2,5 milijuna eura. Ugovore su potpisali zamjenica osječkog gradonačelnika i čelnica ITU PT Osijek Jasenka Crnković, ministar Šime Erlić i načelnici spomenutih općina, Marijana Junušić, Damir Maričić, Srećko Vuković i Marjan Tomas.
Zamjenica gradonačelnika Crnković tom je prigodom izvijestila kako je i Grad Osijek u okviru ovoga poziva prijavio projekt koji obuhvaća četiri dionice biciklističkih staza ukupne dužine 9,12 kilometara i ukupne vrijednosti više od 4,1 milijuna eura. Riječ je o stazama kroz naselja Višnjevac i Josipovac, duž Ulice Matije Gupca i Vukovarske ulice, zatim stazu u Huttlerovoj ulici te kroz Osječku ulicu i Ulicu sv. Ane u Tenji.