Danas je prioritet mladost i ljepota, no zanemaruje se istina da upravo tome pridonosi osmijeh s lijepim, bijelim i zdravim zubima.
U industriju ljepote uloženo je puno marketinga, a svaka žena, koja iole drži do sebe redovito ide kozmetičarki, frizeru, pa čak i estetskom kirurgu. Trend je povećati usne koje godine istanje, ušpricati filere u obraze, koji se opuštaju, crte koje se stvaraju između nosa i usne rješavati laserom. O svemu tome brinemo, dok zubi ostaju nekako na zadnjem mjestu, iako zdravi i lijepi zubi daju punije obraze, brišu borice, daju punoću usnama, a lijep i širok osmijeh daje nam šarm.

No, odlazak stomatologu na red dolazi onda kada zaboli zub, obično kada mu više nema spasa. Ponekad je tome uzrok strah, o čemu ćemo pisati u slijedećem članku, no u većini slučaja radi se o needuciranosti i nemaru.

Iako ovdje govorimo samo o ljepoti i mladolikosti, koju daju zdravi i lijepi zubi, oni su utječu i na zdravlje srca, bubrega, jetre….
No, zadražimo se ovaj puta na ljepoti i mladolikosti, koju želi zadržati svatko od nas. A da bi nešto učinili za svoje zube treba početi od početka, od pravilnog pranja zubi.
Održavanje oralne higijene je prioritet ukoliko želimo lijepe, bijele i zdrave zube, a onda i blistav osmjeh.
Preporuke Svjetske zdravstvene organizacije kažu kako je za zdravlje usne šupljine potrebno četkati zube 2 puta dnevno (ujutro i navečer) i to u trajanju od 2 minute. No, ne bilo kako, već pravilno.
A takvo čekanje zubi sastoji od par glavnih koraka:
- četkicu postaviti polovicom na zube, polovicom na zubno meso
- zaokrenuti za 45 stupnjeva u smjeru zubnog mesa
- laganim kružnim pokretima četkati i zube i zubno meso
- očstiti grizne plohe stražnjih zubi
- ne zaboraviti na jezičnu i nepčanu stranu zuba
Drugi korak je izbor četkice. U moru ponuda kako odabrati onu pravu?

1. mala glava (radni dio čtkice) – da dohvatimo i najudaljenija područja
2. velik broj vlakana
3. zaobljeni vrh vlakana – ne želimo ozlijediti zubno meso
4. prednost uvijek imaju mekane četkice
5. ravna drška, bez savitljivih dijelova, da dobijete kontrolu nad pokretima koje činite
6. tehnika jeste bitna
7. redovita promjena četkice svaka 3 mjeseca
I najvažnije, ne zaboravite da je najbolja četkica za zube ona koja se koristi.
No, jeste li znali i da nakon kvalitetnog četkanje čak 30% površine zuba ostane neočišćeno? Upravo tih 30% zauzimaju površine između zubi u kojima često zaostaje hrana, a klasičnom četkicom ne možemo doprijeti do tih mjesta.

Tu nam u pomoć priskaču zubni konac ili interdentalna četkica. Za koju ćete se opciju odlučiti, ostavljamo Vama na izbor.

Život je prekratak, zato se smijte dok još imate zube! kažu u SI DENTALU u Kaštel Starom
Izvor: SI DENTAL