Pokazalo se da je oralni inzulin djelovao oko sedam puta brže od onog koji se isporučuje putem standardne potkožne injekcije.
Istraživači s Yalea razvili su novi oralni lijek za dijabetes tipa 1 te ga testirali na miševima, piše New Atlas.
Otkrili su da je lijek ne samo brzo prilagodio razinu inzulina, već je i obnovio metaboličke funkcije i poništio upalu, potencijalno prevenirajući bolest.
Inzulin koji se ispuštao kroz njihove oralne kapsule djelovao je oko sedam puta brže od onog koji se isporučuje putem standardne potkožne injekcije.
„Ono što me oduševljava u vezi s ovim je da je to dvosmjerni pristup“, kaže Tarek Fahmy, autor studije. „Ona olakšava normalan metabolizam i dugoročno ispravlja imunološke nedostatke. Dakle, zapravo liječite bolest dok istovremeno održavate razinu inzulina.“
Riječ je o lijeku s nanočesticama koji sigurno doprema inzulin do gušterače.
Sama kapsula taođer ima terapeutske prednosti jer je napravljena od ursodeoksikolne kiseline, žučne kiseline koja se prirodno proizvodi u tijelu, a koju su istraživači polimerizirali. Time se bolje veže za receptore u gušterači, poboljšavajući metaboličke funkcije i te smanjujući imunološke stanice koje uništavaju beta-stanice.
Iako su rezultati laboratorijskih testiranja obećavajući, tek se treba istražiti djelovanje oralne pilule kod ljudi.
Dijabetes tipa 1 počinje kada imunološki sustav osobe napadne i uništi beta-stanice u gušterači, odgovorne su za proizvodnju inzulina koji pretvara glukozu u energiju.
Uzimanje oralne tablete inzulina bila bi mnogo jednostavnija i manje invazivna rutina, ali se inzulin uništava u želucu prije nego što može dospjeti u krvotok.
Mnogi znanstvenici zato eksperimentiraju s raznim metodama, uključujući zaštitne obloge, kapsule s mikroiglama koje izravno ubrizgavaju inzulin kroz sluznicu želuca te nanočestice koje dospiju u krvotok, a zatim otpuštaju inzulin samo kada je razina glukoze visoka.