Site icon Cronika

Počelo suđenje za ratni zločin u Grubišnom Polju, jedan od osumnjičenih bio u bijegu 35 godina

Foto: Ratni arhiv

Živko Zagorac, koji je Hrvatskoj bježao 35 godina – ironično – prima hrvatsku mirovinu

Na Županijskom sudu u Zagrebu počelo je suđenje Živku Zagorcu i drugima optuženima za ratni zločin protiv civilnog stanovništva na području Grubišnog Polja u jesen 1991. Zagorac, kanadski državljanin, uhićen je u Varšavi dok je presjedao na povratku iz Srbije u Kanadu, a potom je izručen Hrvatskoj.

Živko Zagorac bio je 35 godina nedostupan hrvatskom pravosuđu. Živio je i radio u Kanadi, a povremeno je odlazio u Srbiju, sve do uhićenja u zračnoj luci u Varšavi potkraj 2025.

Danas se prvi put pred sutkinjom Mirnom Barović suočio s optužbama za ratni zločin protiv civilnog stanovništva u Grubišnom Polju 1991. Na optuženičkoj klupi završio je i srpsko-švedski državljanin Milorad Davidović, koji je uhićen u Švedskoj i doveden u Hrvatsku u pritvor.

“Nismo krivi”

Na sudu su se obojica izjasnila da se ne smatraju krivima.

Okrutnosti pripadnika takozvanog Bilogorskog odreda sjećaju se stanovnici Grubišnog Polja i okolice. Tada 19-godišnji Dražen Dengoricija dobro je zapamtio imena Živka Zagorca i ostalih.

Napravili su puno zla ljudima, odveli u Peratovicu, to se već zna. Zarobljavali su ljude, tukli, maltretirali, što sve nisu radili, i došlo je danas, hvala Bogu, da moraju za to i odgovarati“, ispričao je Dengoricija.

Jedan od osumnjičenika prima mirovinu u Hrvatskoj

To će pokušati dokazati i državno odvjetništvo. Na prvom ročištu saznalo se i da prvoosumnjičeni prima mirovinu i u Hrvatskoj.

Imam iz Hrvatske, ne mogu vam reći točno brojku, 500 i nešto eura. I u Kanadi imam sada oko 1500 dolara“, rekao je Zagorac.

Iako je plan bio održati raspravu, to se nije dogodilo jer je odvjetnik drugoosumnjičenog zatražio odvajanje sudskog postupka u odnosu na ostale te provođenje dodatnih dokaznih radnji, uključujući ponovno ispitivanje svjedoka.

Exit mobile version