Site icon Cronika

51. KOLONIJA KIPARA NAIVACA Jedinstven ernestinovački muzej na otvorenom privlači posjetitelje iz svih krajeva

OBŽ

U Ernestinovu je jučer svečano otvorena 51. Kolonija kipara naivaca. Ova manifestacija ima tradiciju dugu više od pola stoljeća i okuplja umjetnike iz Hrvatske i inozemstva. Ove godine sudjeluju 22 umjetnika.

Otvorenju su nazočili saborski zastupnici Nataša Tramišak i Goran Ivanović, te zamjenik župana Josip Miletić.

Načelnica Općine Ernestinovo, Marijana Junušić, istaknula je da je Kolonija temelj i bit postojanja Ernestinova, koji je kolijevka naivnog kiparstva i centralno okupljalište kipara naivaca već više od pola stoljeća.

“Poznato je da se skulpture umjetnika koji su ovdje stvarali, nalaze na javnim površinama i ispred kuća, a ukoliko ju netko želi na svom pragu potrebno je uputiti zahtjev Likovnoj udruzi Petar Smajić. U proteklih nekoliko godina smo sve naše skulpture s javnih površina povukli kako bi smo ih obnovili i zaštitili. Osim što skulpture izlažemo u Galeriji „Petar Smajić“ isto tako ih izlažemo u parkovima i na javnim površinama čime stvaramo jedinstven muzej na otvorenom koji privlači posjetitelje upravo u naš kraj,”rekla je Junušić.

Netom prije otvorenja 51. Kolonije, otvorena je izložba kipara Mate Tijardovića, jednog od osnivača ove manifestacije. Izložba nosi naziv “Ne zaboravi zavičaj” i moći će se razgledati sve do 4. kolovoza. Tijardović je istaknuo da ovom izložbom obilježava 60 godina izlaganja.

“Ovaj put predstavljam uglavnom svoje starije radove, a izložbu sam nazvao tako zato što u svojim radovima prikazujem dalmatinske motive jer sam podrijetlom iz Dalmacije, te motive Slavonije u kojoj živim” rekao je Tijardović.

Exit mobile version