Dječacima (14) se putem društvenih mreža javila nepoznata osoba, koja ih je u zamjenu za novce zatražila da naprave “štetu na željezničkoj infrastrukturi”. Zakon o diverzantima u Rusiji je jasan, a roditelji se sada mogu jedino nadati najboljem.
Ruska tajna služba FSB privela je trojicu učenika osmog razreda škole u podmoskovskom gradiću Čehov jer su, kako navode, izvršili diverziju na željezničkoj pruzi koja iz Moskve vodi u Kursk, grad na granici s Ukrajinom.
Kako je izvijestila državna agencija TASS, pozivajući se na istragu, učenike je nepoznata osoba kontaktirala preko društvenih mreža te im predložila novčanu nagradu ukoliko naprave “štetu na željezničkoj infrastrukturi”.
Dječaci su sve snimili kako bi “naručitelju” dokazali da su izvršili zadatak. TASS ne navodi kakva i kolika je šteta napravljena, tko je “naručitelj” ni koja nagrada je bila u pitanju.
No, navodi se da bi, bez obzira na maloljetnost, ako se napad kvalificira kao diverzija ili terorizam, mogli dobiti kaznu od 10 godina, ali i doživotnu kaznu zatvora, prenosi Jutarnji list.
Ovo nije prvi slučaj
Ruski mediji stoga pozivaju roditelje da provjeravaju s kim se njihova djeca dopisuju na društvenim mrežama, a FSB poziva roditelje i djecu “na budnost”. Međutim, nije ovo jedini takav slučaj. Ruski neovisni portal Meduza, koji je rusko ministarstvo pravosuđa proglasilo “stranim agentom” i “neželjenim medijem na području Rusije”, izvještava da su u ruskoj republici Baškortostan uhićena četvorica studenata koji su pokušali podmetnuti požar na mjesnoj pruzi.
Studenti su uhićeni, a prijeti im čak 20 godina zatvora. Isto tako, telegram kanal Astra objavio je kako su u Burjatiji, republici na Bajkalskom jezeru, uhićena trojica mladića zbog diverzije. Prema optužnici, oni su uništili nekoliko željezničkih releja na mjesnoj pruzi te su za to dobili novčanu “nagradu” od nekih 400 eura.

