Vučko je, pomalo očekivano, nastavio sjediti na dvije stolice.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić napokon se obratio javnosti vezano za invaziju Rusije na Ukrajinu. Jedino se službeni Beograd čekalo za priopćenje vezano za invaziju. Neutralnost je glavna riječ u Srbiji, čini se.
“Republika Srbije najiskrenije žali zbog svega što se događa na istoku Europe. I ukrajinski i ruski narod su prijateljski. Jedan od osnovnih principa vanjske politike Srbije je dosljedno poštovanje nepovredivosti suverenih država, za što se Srbija zalaže. Srbija pruža punu podršku teritorijalnom integritetu Ukrajine“, rekao je Vučić.
Ipak, dodao je i kako u interesu Srbije nije uvođenje sankcija bilo kome (op. a. naročito ne Rusima).
“Srbija poštuje norme međunarodnog javnog prava, želimo zaštititi svoje principe i razumijemo svoje potrebe i bez obzira na to što bi netko htio, mi imamo svoje nacionalne vitalne interese i poštujemo dugo stvarana prijateljstva. Mi ne zaboravljamo ni 1999., ni 2015. Mislimo da je ovo ponašanje odgovorno, nismo žurili već smo na najozbiljniji i mogući način odgovorili na ova teška vremena. Znamo da se neće svima dopasti ono što smo rekli. Za nas je mir prijeko potreban“, objasnio je.

