Sve će, navodi savjetnik ministra obrazovanja, biti dobrovoljno
Savjetnik ministra obrazovanja Božo Pavičin u razgovoru za N1 izjavio je kako je plan Vlade skroz ukinuti samoizolaciju za učenike, te da će se umjesto toga oni sami testirati svaki ponedjeljak, a dalje po potrebi, bude li pozitivnih učenika u razredu.
Kada će to krenuti, još nije poznato:
“Mi bismo željeli da je to počelo jučer, ali mora se nabaviti velika količina testova, ne znam hoće li to biti u iduća dva tjedna. Ako su količine dostupne, mjera može krenuti vrlo brzo, par dana u roku od distribucije. Ako jedna škola dobije testove, ona može krenuti s tim novim pravilom. Tek ravnatelje moramo obavijestiti o svemu tome, to ćemo učiniti što brže”, za N1 je rekao Pavičin.
Dobrovoljno testiranje
Pavičin je napomenuo kako djeca neće imati obavezu testiranja, već da je to dobrovoljno testiranje. No, ukoliko se pojavi pozitivni učenik u odjeljenju, dijete čiji će roditelji odbiti testiranje morat će ići u samoizolaciju.
“Ovaj model omogućava da zdrava djeca idu u školu, a bolesna da ostaju kod kuće. Učenici bi se kod kuće testirali ponedjeljkom, roditelji bi javili rezultate. A ako se tijekom tjedna pojavi pozitivan učenik, i onda bi se razred samo opet samotestirao. Negativni bi normalno nastavili ići u školu“, objasnio je Pavičin.

