Nakon skupa Europske političke zajednice u Pragu na kojem je premijer Andrej Plenković rekao kako hrvatskim naftovodom ne može ići ruska nafta za Srbiju, srpski mediji svojim naslovima jasno su pokazali što o Hrvatskoj misle Srbi.
“PAKOST! SRBIJA ZBOG ZAGREBA KUPUJE SKUPLJU NAFTU? Vučić: Hrvatska je samo radila svoj posao koji radi od 1941! nalosovnica je današnjeg srbijanskog Kurira koji piše:
“Vučić je odgovorio na pravdanje hrvatskog premijera Andreja Plenkovića kako Srbija može da uvozi svaku naftu osim ruske:
“Pa, u pravu ste. Svako može da ode u Jasenovac ako se ne zove Aleksandar Vučić i ako nije predsjednik Srbije. Svako može da koristi ćirilicu u Hrvatskoj, ali isključivo u svoja četiri zida. Svako može da kaže šta god poželi, osim Srba koji ne mogu da podignu glas ni po pitanju svog broja, prava… Ko daje za pravo Hrvatima da određuju čiju će naftu Srbija kupovati…”
“Premijerka Ana Brnabić ranije juče rekla je da je ovo otvoreni akt neprijateljstva Hrvatske prema Srbiji,” napominju u Kuriru.
“Teške riječi mogu prijeći u igranje šibicama”
Blic na naslovnici najavljuje “TREĆI HLADNI RAT SRBIJE I HRVATSKE I to za samo tri mjeseca! Optužnice, Jasenovac, pa ruska nafta, malo je potrebno za pominjanje komšijske krave, ali JEDNA LINIJA u sukobu se nikad ne prelazi”.
Na koju “liniju” se misli valjda znaju Srbi, no Blic dalje objašnjava:
“Odnos između Srbije i Hrvatske godinama je na staklenim nogama, ali se čini da se ovih dana strmoglavio u provaliju. Između Beograda i Zagreba ovih dana bukti pravi “hladni rat”, ali svakako da se to ne događa ni prvi, niti posljednji put. Točnije, da budemo sasvim precizni, ovo je čak treći put u posljednja tri mjeseca da se diplomatski odnosi dvije zemlje značajno zahlađujuju, a da se retorika dovodi do usijanja.,” piše Blic i zlokobno najavljuje:
“Svjesni su da razmjena teških riječi može prijeći u nešto više, da može doći do igranja šibicama i čini mi se da je ovakva retorika poslužila i za poruke izvana, kao moguće upozorenje na eskalacije u regionu. Ekonomska kriza prouzrokuje i političku krizu, a i nama i EU je u interesu da stvari ne eskaliraju, pogotovo u svjetlu situacije u Ukrajini,” upozorava Hrvate dr. Neven Cvetićan predsjednik Foruma za strateške studije u tekstu Blica.
Srpska duhovitost i u hladnom ratu
Srbijanski portal Alo zadržao je duhovitost u svom naslovu: “USTAŠKA PATETIKA Plenković kmeči: Srbi su zli, nazivaju me pravim imenom!”
A, u podnaslovu poručuju Plenkoviću: “Dežmekasti ustaša cmizdri kad mediji u Srbiji objave čistu istinu, a kad u Hrvatskoj Vučića nazivaju Hitlerom i psihom onda je to “nezavisno novinarstvo i umjetnička sloboda!”
Da ih još uvijek boli Domovinski rat koji su izgubili, a zbog kojeg očito imaju kolektivnu amneziju, pokazuju dalje u tekstu: “Ustaša Plenković štiti čovjeka koji je lažno svjedočio protiv predsjednika jedne zemlje, protiv Vučića, kako je navodno tukao zarobljenike u Petrinji, iako predsjednik Vučić tamo nikada nije bio.
Očigledno je da istina boli ustaškog poglavnika Plenkovića, ali teško će uspjeti da pobjegne od činjenice da je na čelu ustaškog rukovodstva nove NDH, da štiti ubojice srpske djece i sveti se Srbiji jer se istina o Jasenovcu više ne skriva.
Da ne zaboravimo spomenuti izmišljanja ustaških medija da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić tukao zatvorenike po Petrinji, i još na tisuće izmišljenih priča,” zaključuju u portalu Alo.
