Prijedlog za smanjenje stope poreza na ženske higijenske uloške i tampone sa 25 na 5 posto predložila je saborska zastupnica Anka Mrak Taritaš 12. veljače.
Vlada RH predložila je Hrvatskom saboru da prijedlog odbije.
Za razliku od hrvatske vlade, vlada u Edinburghu je u studenom 2011.jednoglasno prihvatila odluku da tamponi, ulošci i menstruacijske čašice za žene i djevojke budu besplatni i time napravila povijesni korak.
“Mi se svi slažemo oko toga da nitko ne bi trebao brinuti oko pitanja kako nabaviti tampone za sljedeću menstruaciju“, rekla je tijekom rasprave zastupnica Laburista i odgovorna za nacrt zakona Monica Lennon. Škotska premijerka Nicola Sturgeon je odluku parlamenta opisala kao “važnu politiku za žene i djevojke.”
Škotski potez oduševio je i mnoge na kontinentu. “To je jedan potez koji bi mogao poslužiti kao putokaz drugima i odličan primjer za ravnopravnost“, rekla je za DW tada Maike Röttger, direktorica njemačkog ogranka organizacije za pomoć djeci “Plan International”.
Škotska u borbi protiv tzv. menstruacijskog siromaštva
Svojom zakonskom inicijativom Škotska slovi kao pionir u borbi protiv tzv. menstruacijskog siromaštva. Pod time se podrazumijeva činjenica da mnoge žene i djevojke s ograničenim primanjima često nemaju pristup menstruacijskim higijenskim potrepštinama. Poznati su slučajevi u kojima se, zbog nedostatka novca, u zamjeni za higijenske artikle posezalo za WC papirom, krpama ili čak starim novinama. I sve to u bogatoj Europi, piše DW.
Škotsku je slijedila i Njemačka u kojoj je smanjen porez na higijenske potrepštine za žene sa 19 na 7 posto. Peticiju je prije glasanja u njemačkom parlamentu potpisalo 100 000 građana Njemačke. Iako se ovdje ne radi o cijeni, poruka je kako menstruacija nije luksuz i stoga proizvodi vezani uz ovu pojavu ne smiju biti oporezivani kao luksuzna roba.
No, Njemačka nije jedina zemlja koja je na navedene proizvode smanjila porez. Naime, Kenija je porez potpuno ukinula još 2011. godine, a isto su učinile i Kanada, Australija i Indija. U Francuskoj, Španjolskoj, Poljskoj i Austriji je ovaj porez smanjen nakon prosvjeda. Hrvatska vlada smanjenje poreza je odbila.