Jemenac je dobio 15 godina zatvora zbog komentara s dva anonimna Twitter računa jer potiču na „nevjeru i ateizam“.
Jemenski muškarac po imenu Ali Abu Luhum (38) osuđen je na 15 godina zatvora zbog otpadništva.
Saudijski sud donio je presudu na temelju komentara s dva anonimna Twitter računa, koji potiču „otpadništvo, nevjeru i ateizam“.
Informirani izvor rekao je Human Rights Watchu da je poslodavac Abu Luhuma zamolio da dođe na kratak sastanak, nakon čega je uhićen.
Isti izvor tvrdi da je Abu Luhum sljedećeg dana nazvao svoju obitelj i rekao im gdje se nalazi, objasnivši da su temelj njegovog uhićenja aktivnosti na društvenim mrežama.
Početkom rujna obitelji je bilo dopušteno posjetiti ga u zatvoru na pet minuta u nazočnosti zaštitara, a 23. rujna prebačen je u zatvor Najran, nakon čega je mogao češće zvati rodbinu.
Prvih mjesec dana nakon uhićenja uskraćen mu je odvjetnik.
Presuda sudca, pak, došla je u listopadu, i to bez saslušanja svjedoka obrane.
Sud, koji je utvrdio da su anonimni Twitter računi registrirani s telefonskim brojevima povezanim s Abu Luhumom, optužili su ga otpadništvo i bogohuljenje, lažno predstavljanje, sumnju i ruganje Bogu, islamu, proroku Muhamedu i danu uskrsnuća, zatim promicanju ateizma te objavljivanju i promicanju onoga što prejudicira javni red.
Tužitelji su zatražili smrtnu kaznu za Abu Luhuma, no kako je povukao svoje prvotno priznanje, tvrdeći da su mu prijetili da će optužiti i njegovu suprugu ako ga ne potpiše, osuđen je na 15 godina zatvora.
„Saudijske vlasti ne štede novca da prikažu zemlju kao tolerantnu i reformiranu, ali proturječnost državnoj religiji i dalje rezultira zatvorskom kaznom od desetljeća i pol”, rekao je Michael Page, zamjenik direktora za Bliski istok u Human Rights Watchu.
Saudijske vlasti redovito podižu optužbe protiv ljudi isključivo na temelju njihovog mirnog korištenja slobode izražavanja, kršeći međunarodne obveze u vezi s ljudskim pravima, piše isti izvor.