Za godinu dana krava ispusti stakleničkih plinova koliko i mali automobil. Kada bi se u njezinu prehranu ubacila morska trava, staklenički bi se plinovi smanjili za 40 posto.
Farmer Joe Dorgan, s Otoka princa Edwarda u Kanadi, otkrio je da bi velik utjecaj na smanjenje emisija stakleničkih plinova mogle imati morske alge koje se već pet generacija uzgajaju u njegovoj obitelji, prenosi CBS News.
Dok je za posjetitelje plaža morska trava samo smetnja, uz obale ovog kanadskog otoka farmeri već desetljećima skupljaju alge za hranu i gnojivo.
Testiranjem se otkrilo da visoka potrošnja prirodnih vitamina i minerala u morskim algama potakiče reprodukciju i proizvodnju mlijeka kod krava. No, ne samo to, čini se. Jedući morske trave, krave izbacuju manje štetnih plinova u atmosferu.
Stoka je, naime, odgovorna za otprilike jednu trećinu svjetskih emisija metana koji uzrokuje globalno zatopljenje.
Probavljanjem grube hrane krave više podriguju te tako ispuštaju metan, staklenički plin koji zadržava toplinu i koji je 80 puta jači od ugljičnog dioksida.
Tako za godinu dana krava ispusti stakleničkih plinova koliko i mali automobil.
„Oni [istraživači] su otkrili da bi hranjenje stoke morskim algama smanjilo stakleničke plinove za čak 40 %“, rekao je Dorgan, koji je u međuvremenu osnovao North Atlantics Organics, koji proizvodi i distribuira organske morske alge.
Iako je prošlo 15 godina od Dorganova otkrića, njegov cilj uklanjanja metana iz gotovo svih krava na Zemlji teška i spora zadaća.
Iako postoji mnogo optimizma, kritičari kažu da to još nije dokazano u velikim razmjerima. Jasno je da je smanjenje metana iz morske trave kratkoročno učinkovito, ali postoji određeni strah da bi se njegovi učinci mogli smanjiti tijekom vremena kako se probavni sustav krave prilagođava.