Preminula 82-godišnjakinja nije bila štićenica koprivničkog Doma. Protiv 61-godišnje Zagrepčanke bit će podnesena kaznena prijava zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela “Širenje i prenošenje zaraznih bolesti”, a prijeti joj kazna zatvora do dvije godine.
Županijski stožer civilne zaštite oglasio se o novom stanju s koronavirusom u Koprivničko-križevačkoj županiji.
” Dvije su nove oboljele i jedna ozdravljena, rekao je načelnik Ratimir Ljubić.
“Danas tijekom ranog jutra jedna ženska osoba od 82 godine, s nizom bolesti i koronavirusnom infekcijom preminula je. Imala je niz komorbiditeta. Nije bila korisnica iz doma“, rekao je ravnatelj Devčić.
Načelnik županijskog Stožera Osječko-baranjske županije, Goran Ivanović izvjestio je o jednoj novooboljeloj osobi s područja Briješća, prigradskog naselja Osijeka.
U posljednja 24 sata testirano je 49 uzoraka od kojih je samo jedan bio pozitivan na COVID-19. Ozdravilo je još petero ljudi, ukupno 65 dosad. Hospitaliziranih je 17, nitko nije na respiratoru. Medicinskih djelatniak pozitivnih na COVID-19 i dalje je devetero. 85 ljudi je u samoizolaciji.
Policija nije utvrdila niti jedno kršenje mjera samoizolacije.
Od 4 novozaražene osobe u Splitu, troje zdravstveni djelatnici
Prema izvješću NZJZ -a Splitsko dalmatinske županije od ukupno 93 obrađena testa sa područja Splitsko dalmatinske županije, 4 su novooboljele osobe zaražene koronavirusom i to iz Splita 3 i Podstrane 1. U odnosu na jučerašnji dan još 27 osoba izliječeno. Do sada je ukupno izliječeno 177 osoba.
Nitko od novooboljelih osoba nije korisnik niti djelatnik domova za starije i nemoćne osobe. Među novooboljelim osobama 3 su zdravstvena djelatnika.
“112 osoba je hospitalizirano.
9 osoba nalazi se na raspiratoru i to 7 i Splitsko dalmatinske županije i 2 iz Šibensko kninske županije, dok su 93 zdravstvena djelatnika u samoizolaciji.
6 osoba nalazi se u karanteni hotela Zagreb na Duilovu.
Na području Splitsko dalmatinske županije do sada je zabilježen 471 slučaj zaraze koronavirusom”, izvijestili su iz Splitsko-dalmatinske županije.
Žena iz Zagreba prešutjela dijagnosticiranu bolest i dovela druge stanare u opasnost.
U ulici VII. Kozari put, zagrebački policajci su jučer prilikom provjere pridržavanja mjera samoizolacije, došli do saznanja da se 61-godišnjakinja kojoj je dijagnosticiran koronavirus ne pridržava mjere koju joj je izrekao epidemiolog.
Naime, ona se svakodnevno kretala dvorištem koje koriste obitelji više kućanstava i svjesno im prešutjevši da joj je dijagnosticirana bolest s njima dolazila u kontakt.
Svojim je ponašanjem dovela stanare u opasnost od širenja i prenošenja zarazne bolesti na adresi na kojoj prebiva.
Protiv 61-godišnjakinje će biti podnesena kaznena prijava zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela “Širenje i prenošenje zaraznih bolesti”, priopćila je policija. Prijeti joj kazna zatvora do dvije godine, a ako je nekoga zarazila i do tri godine.
Capak prognozira kako je izvjesna druga faza popuštanja mjera
“U ovom trenutku je vrlo izvjesno da će doći do druge faze. Situacija s domovima i prijenosom u općoj populaciji se smiruje, ali apeliram na to da je virus i dalje tu i da se moramo pridržavati mjera“, upozorio je Capak.
“Jako je teško definirati što se mora dogoditi da bi se popuštanje ukinulo, svaki dan ćemo o tome razgovarati, razmišljati što činiti. Možda neko novo žarište neće biti povezano s popuštanjem mjera...”, rekao je Capak o eventualnom popuštanju mjera, donosi Index.

