I premda naoko bezazlen i ne životno važan, “problem” frizura i noktiju, pokazao se “gorućim” u vrijeme karantene, pa su današnji ponovni početak rada salona, mnogi oduševljeno dočekali. A kako su se prilagodili “novom režimu” rada, provjerili smo u jednom osječkom frizerskom i salonu za uređenje noktiju.
Dugoočekivana druga faza popuštanja mjera, danas je konačno započela, No,uz sveprisutno zadovoljstvo početkom rada, na površinu su isplivali problemi dodatnih troškova, nabavke zaštitne opreme, ali i drastičnog smanjenja broja mušterija, što neke tjera na razmišljanje o stavljanju “ključa u bravu”.
Muškarci “prvi u redu” za šišanje
U šali kako će se na dolazak na red kod frizera duže čekati nego na magnetnu rezonancu, pomalo i ima istine. Premda gužve u salonima nema, niti ih može biti zbog pridržavanja mjera, liste čekanja su poduže. Ono što je posebno iznenađujuću je što su prvi nahrlili muškarci.

Osječanin Ivica, kojeg smo zatekli na odlasku iz frizerskog salona, pomalo ljutito nam objašnjava kako je “imao termin” ali zbog neusklađenosti djelatnika, ostao je bez njega.
“Dvije su frizerke i svaka je radila svoju listu klijenata, pa sam na kraju morao odustati zbog preklapanja termina. Ne preostaje mi ništa drugo nego čekati ili se naručiti u neki drugi salon, ako ima mjesta“, kaže.
Poslije svakog klijenta dezinfekcija
Više sreće imao je mladić kojeg smo zatekli u Studiju Gaby, u Radićevoj ulici, kojem je mlada frizerka Josipa upravo završavala šišanje. Salon, osim što ima frizerski dio, ima i onaj za uređivanje noktiju, pa je i prije pojave koronavirusa funkcionirao uglavnom, na bazi naručivanja.
“Princip rada je ostao isti jer smo i ranije izbjegavali gužve i bespotrebno dugo čekanje unaprijed zakazanim terminima. Rijetko su se pojavljivale “rupe” u rasporedu, osim ako je netko otkazao. No sada je problem što moramo naručivati jednog po jednog klijenta, ostavljati pauzu između njih i stalno dezinficirati prostor, što nam znatno smanjuje broj mušterija, kaže vlasnica Gabrijela Šutalo.
Bilježi se i vrijeme dolaska i odlaska svake mušterije
Zaposlenice nose maske za lice, imaju i rukavice, a prilikom dolaska svakog klijenta upisuju njegove podatke.
“U tom upitniku popunjavamo podatke klijenata, ime, prezime, broj telefona, kad je osoba ušla u salon i napustila ga i klijenti potvrđuju kako nemaju simptome koronavirusa i nisu u samoizolaciji“, kaže Gabrijela.
Navodi kako su jako sretni što su počeli raditi, iako su imali dosta financijskih izdataka, nabavku maskica, rukavica, vizira, sredstva za dezinfekciju i sterilizatora kojih,kaže, opet nedostaje na tržištu.
“Trenutno radimo prepolovljenim kapacitetom, a četiri smo djelatnice. Smanjeni broj klijenata i povećani troškovi, sigurno će izazvati značajne gubitke. Možda ćemo morati raditi samo po dvije, pa se nekako izmijenjivati. Usprkos svemu smo optimistični jer su ljudi jedva dočekali otvaranje i premda ne možemo raditi punim kapacitetom, vjerujemo kako će naše “stare mušterije” pričekati svoj red“, kaže Gabrijela.