Banovina, koja je već doslovno pucala po šavovima od birokracije, dolaskom gradonačelnika Krstulović Opare, prema pisanju Slobodne Dalmacije, proširala je “obitelj” za 66 novih činovnika, a trenutno joj nedostaje još referent u Odsjeku za protokol, promidžbu i međunarodnu suradnju. Za navedeno radno mjesto izašao je oglas 8. travnja, baš u jeku koronavirusa kada se rad ograničio od kuće.
I dok su građani Splita revno pratili upute Stožera Civilne zaštite kako bi sačuvali zdravlje, oglas je prošao ispod radara, baš onako kako se to radi prema savjetima PR stručnjaka. Navedeno radno mjesto predviđeno je na određeno vrijeme od 6 mjeseci, no kako je vremena do lokalnih izbora još dovoljno, za isto je sasvim izvjesno kako će gradonačelnik Splita potpisati i ugovor o radu na neodređeno vrijeme. Naravno, prednost imaju članovi HDZ-a ili članovi njihovih obitelji.
Poduzetnicima pomalo dopire do svijesti kako mogu reći dosta
Nije uopće sporno da su i SDP, kao i Željko Kerum uhljebili svoje, pa čak i doslovno izmislili radna mjesta za određene osobe koje su članovi stranke ili simpatizeri, no HDZ je ipak u tome najjači, o čemu pričaju dugogodišnji zaposlenici ministarstava, Gradova i županija.
I dok su do nedavno poduzetnici poslušno šutjeli i znali kako moraju brojne namete bespogovorno uplaćivati kako im ne bi računi doživjeli blokadu i ovrhe, koronavirus je počela buditi njihovu svijest i bunt, te veliki dio njih danas poručuje kako je toga bilo dosta.
Vrijeme krize
No, da je zaista dosta gomilanja birokracije koja sjedi i u većini izmišlja što će raditi i za to prima plaću još uvijek nisu shvatili u vladajućoj stranci, a ni sami kandidati za uhljebljivanje. Je li razlog nedostatak srama ili se radi ipak o sebičnosti veliko je pitanje važno u situaciji velike ekonomske krize koja već polako nastupa.
Naime, u vrijeme kada jedni za drugima djelatnici u privatnom sektoru dobivaju na potpis aneks ugovora u kojem im je smanjena plaća, u kojem ugostitelji noću ne spavaju jer ne mogu odlučiti hoće li staviti ključ u bravu i podijeliti otkaze, dok mnogi sezonci ostaju bez jedinog prihoda koji imaju tijekom godine, dok su 17.202 osobe zbog koronavirusa dosada dobile otkaz, kada mali poduzetnici i obrtnici ne znaju hoće li ponovno moći pokrenuti poslovanje… potrebna je solidarnost i države i naroda. No, umjesto toga, hrvatski građani i dalje sebično gledaju samo svoje interese, zaboravljajući pri tome da je pojedinac oslonjen na društvo i da od njega živi.
Kada će se balon od sapunice rasplinuti?
Koronavirus je pokazao kako u svakom zlu ima i dobra, te je tako vrijeme izolacije pokazalo svu ljepotu života i funkcioniranja bez administracije. Korištenje interneta ubrzalo je sve postupke i pokazalo kako se može bez hrpe bespotrebnih papira, koji su izmišljeni kako bi sva ta silna politički dovedena administracija imala pokriće za svoje postojanje u ogromnim zgradama koje su zaposjeli.
I sve to financira država, odnosno lokalna samouprava, na kraju koje stoje poduzetnici i građani koji sve to plaćaju iz svojih džepova. Tako bi, primjerice, reformom u kojoj bi došlo do drastičnog smanjenja administracije u Gradovima, Županijama, Ministarstvima, pa čak i ukidanja nepotrebnih ministarstava, općina, raznih izmišljenih agencija… došlo do većih prihoda poduzetnika i plaća njihovih djelatnika, ali i do smanjenih računa građana, koji osim usluge ne bi morali pridonositi i za isplate plaća onih koji su se po političkoj vezi zaposlili.
Reformom koju čekamo već godinama, Hrvatska bi prodisala, građani se ne bi morali iseljavati, ovrhe bi se zasigurno drastično smanjile, a stručnjaci bi konačno zauzeli radna mjesta na kojima je potrebna stručnost, a ne podobnost.
Sve to doći će u trenutku kada se balon od sapunice raspline i glasači konačno shvate da se država mora zaduživati, a što je javno rekao ministar Zdravko Marić u RTL Direktu, kako bi održala ogroman i bespotreban birokratski aparat.
Balon od sapunice rasplinuti će se sigurno, samo je pitanje vremena kada će narod na svojoj koži osjetiti svu dubinu krize u koju polako uplovljavamo.