Iako je Svjetska zdravstvena organizacija proglasila globalno izvanredno stanje zbog širenja koronavirusa u Pekingu su optimistični, rat s opasnim virusom namjeravaju dobiti
Hua Chunying,glasnogovornica kineskog ministarstva vanjskih poslova, poručila je kako će surađivati sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom, no naglasila je: “Uvjereni smo da ćemo rat protiv koronavirusa dobiti”.
Samouvjerenost dobro zvuči, no koronavirus se još uvijek nezaustavljivo širi uz sve veći broj umrlih, a dodatno predstavlja problem i što još uvijek nisu poznata sva svojstva novog virusa. Njemački liječnici potvdili su kako se koronavirus može širiti i preko ljudi koji ne pokazuju simptome oboljenja.
Kina je inače jedna od velesila u farmaceutskoj industriji i medicini u kojoj je još uvijek na prvom mjestu tradicionalna medicina. Virus za koji se mnogi pitaju je li slučajno “pobjegao” iz laboratorija u Kini je stvorio kaos, a donosi joj i ogromnu ekonomsku štetu. Naime, Kina je u trenutku preskočila u 22 stoljeće, dobivši ogromne poslove diljem svijeta u kojima je za te poslove dovela isključivo Kineze.
Pojavom koronavirusa u Kini Kinezi nisu omiljeni ni u jednoj državi, a čak i kineski proizvodi koje uvoze sve zemlje, postaju nepopularni.Tako i sve veći broj aviokompanija ukida letove za Kinu, a među njima su i američke aviokomapanije. American Airlines suspendirao je sve letove za Kinu do 27. ožujka, dok je aviokompanija Delta suspendirala letove čak do 30. travnja, nakon što će njihov zadnji let za Kinu poletjeti 3. veljače.
Ovakva panika u Kini, ali i diljem svijeta ne pamti se još od Španjolske gripe, kada su se zatvarale granice, nasipavali tuneli da oboljeli ne mogu otići iz karantene. Činjenica je ipak kako u ovom trenutku najviše trpi Kina, a pitanje je koliko će se virus proširiti do pronalaska cjepiva, za koji treba nekoliko mjeseci.