Na području tri županije: Osječko-baranjske, Vukovarsko-srijemske i Brodsko-posavske, nema pozitivnih na covid-19, u posljednja 24 sata. Uslijed koronavirusa ukinuta je zabrana eksploatacije pijeska zbog koje se do sada uvozio iz Srbije.
U KBC-u Osijek i Zavodu za javno zdravstvo OBŽ, u posljednja 24 sata obavljeno je testiranje na 109 uzoraka s područja Osječko-baranjske, Vukovarsko-srijemske i Brodsko-posavske županije. Samo s područja Osječko-baranjske županije testirano je 88 uzoraka na covid-19 i niti jedan nije bio pozitivan, pa je ukupan broj oboljelih ostao na 103 osobe, što posebno lijepa vijest, poručuju s današnje sjednice Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije.
Također na području županije su četiri osobe izliječene, 28 pacijenata je hospitalizirano, od koji su 3 na raspiratoru. U samoizolaciji je 218 osoba. Medicinskih djelatnika je četvero pozitivno na Covid-19, a 21 je u samoizolaciji.
U protekla 24 sata policija je zabilježila 3 kršenja mjera samoizolacije, dva u Osijeku i jedan u Belišću.
Načelnik stožera Goran Ivanović rekao je da se još čeka potvrda Nacionalnog stožera o izdavanju propusnica po teritoriju bivših općina. Svi županijski načelnici i gradonačelnici su suglasni.
Ukinuta zabrana eksploatacije pijeska
Još jedna dobra vijest je i početak eksploatacije pijeska iz Drave pokraj Osijeka. Naime, preko deset godina na snazi je bila zabrana eksploatacije pijeska i šljunka iz Drave, Dunava i Save, pa se za potrebe građevinskih radova, uvozilo iz susjednih zemalja, uglavnom Srbije. Zbog zabrane, osim građevinskog sektora, problema je imala i Lučka uprava Osijek jer zbog nanosa pijeska rijeka Drava tijekom nekoliko mjeseci u godini nije bila plovna.
Zbog pandemije koronavirusa onemogućen je uvoz pijeska iz Srbije, pa je Ministarstvo zaštite okoliša i energetike donijelo riješenje o eksploataciji pijeska koje će sada istoku Hrvatske omogućit završetak planiranih investicija.
“Hrvatske vode započele su s uklanjanjem nanosa pijeska za potrebe osiguravanja protočnosti korita rijeke Drave i to u količini od 460.000 m3 koji će se ujedno moći koristiti za potrebe gradnje autoceste na Koridoru VC kao i za izvođenje radova na brojnim aglomeracijama na području Osječko-baranjske županije” izjavio je za medije župan Ivan Anušić.
Već ranijom inicijativom Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem u Belom Manastiru u rujnu 2018. zatražena je izmjena zakona u ime svih pet slavonskih županija. No, tek nakon prošlogodišnje izmjene Zakona o vodama stvoreni su uvjeti za ukidanje zabrane.
