Pripadnici nacionalnih manjina, njih više od 250 tisuća, u nedjelju po peti put biraju članove vijeća nacionalnih manjina i manjinske predstavnike
Diljem Hrvatske biraju se članovi 352 manjinskih vijeća i 109 predstavnika, vijeća se biraju u 19 županija, Gradu Zagrebu, 68 gradova i 108 općina, predstavnici u 19 županija, Gradu Zagrebu, 34 grada i jednoj općini.
Članove vijeća bira 14 manjina, gotovo 254 tisuće birača, svoje predstavnike bira 20 nacionalnih manjina i oko 14 i pol tisuća birača.
Na izborima je ukupno 6. 686 kandidatkinja/kandidata, glasovat se može na 846 biračkih mjesta.
Manjinska vijeća biraju se u jedinicama u kojima pripadnici manjina čine najmanje 1,5 posto stanovništva, u općinama i gradovima u kojima živi više od 200, te u županijama gdje živi više od 500 pripadnika nacionalne manjine. U općinska manjinska vijeća bira se 10 članova, gradska 15, a županijska 25 članova. U jedinicama u kojima nema dovoljno pripadnika pojedine manjine za formiranje vijeća, ali ih ipak ima najmanje 100, biraju se manjinski predstavnici.
Izbori se neće održati u dvije županije…..
Zbog nedovoljnog broja kandidata, birat će se manje vijeća i predstavnika nego se moglo, izbori za vijeća ove se nedjelje neće održati u dvije županije, 25 gradova i u 110 općina, za predstavnike u 12 županija i u 11 gradova.
Predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Aleksanadar Tolnauer poziva pripadnike manjina da izađu na izbore, poručuje im kako je to “izuzetno važno” kako bi se njihov glas čuo u sredinama gdje žive.
“Za svakog je manjinca važno da participira na području na kojem živi, da ima uvid i mogućnost utjecati na odluke koje se donose, ako ništa drugo da se njegov glas čuje“, poručio je Tolnauer.
Glasuje se samo u mjestu prebivališta
Birači mogu glasovati samo na biračkom mjestu prema mjestu prebivališta, ne mogu to učiniti izvan njega, bilo u Hrvatskoj, bilo u inozemstvu.
Kao i na svim drugim izborima, glasuje se od 7 do 19 sati.
Pripadnici manjina s biračkim pravom, koji dolaskom na biračko mjesto utvrde da ih nema u izvatku iz popisa birača, mogu u nedjelju pravo na glasovanje dokazivati potvrdom za glasovanje (npr. osobe koje nemaju važeće osobne iskaznice), poručilo je Ministarstvo uprave, koje je na svojim stranicama objavilo popis mjesta za izdavanje potvrda, s adresama i brojevima telefona.
Na četiri godine, manjinska vijeća i predstavnike biraju punoljetni hrvatski državljani, pripadnici manjine za čije su vijeće i predstavnika izbori raspisani. Uvjet je da žive u županiji, gradu, općini gdje se izbori održavaju.
DIP će nadgledati izbore kao i uvijek
Državno izborno povjerenstvo (DIP) će u nedjelju u dva navrata, u podne i u 17 sati, na svojoj mrežnoj stranici, objaviti podatke o odazivu birača.
U ponedjeljak će tamo biti objavljeni izborni rezultati u općinama, gradovima i županijama gdje neće biti ponavljanja izbora, odnosno drugog kruga glasovanja te informacija o tome gdje će se izbori ponoviti.
Ostale informacije o provedbi izbora mogu se dobiti od nadležnih općinskih, gradskih i županijskih izbornih povjerenstava, odnosno Izbornog povjerenstva Grada Zagreba, čiji su kontakt podaci objavljeni na mrežnoj stranici Državnog izbornog povjerenstva www.izbori.hr, upućuje DIP.
Naknade 500 odnosno 750 kuna
Poznat je iznos kojim će se manjinskim udrugama i biračima koji su predložili kandidate naknaditi troškovi izborne promidžbe. Manjinsko vijeće županije i Grada Zagreba ima po svakom izabranom članu pravo na 750 kuna naknade, a vijeće grada i općine po 500 kuna, isto toliko pripada i izabranom manjinskom predstavniku. Naknade se dobivaju tek po objavi službenih izbornih rezultata, a sredstva za njih u svom proračunu osiguravaju županije, gradovi i općine u kojima su izbori provedeni.
Izvor: Hina
Foto HINA/ Dario GRZELJ /dag