Politico je 26. lipnja napravio moguću listu kandidata za Predsjednika Europske komisije, ukoliko Pučani ne proguraju Manfreda Webera
Na listi od devet kandidata Politica, hrvatski premijer Andrej Plenković nalazi se na 7 mjestu, dok se predsjednica Kolinda Grabar Kitarović nalazi točno iza njega. Ispred njih našli su se Michel Barnier, europski pregovarač za Brexit, Alexander Stubb, potpredsjednik Europske investicijske banke, Kristalina Georgijeva, izvršna direktorica Svjetske banke, Christine Lagarde, direktorica MMF-a, Leo Varadkar, premijer Irske, i Peter Altmaier, njemački ministar gospodarstva. Na listi iza Grabar Kitarović, Politico je stavio Donalda Tuska, predsjednika EU Vijeća.
Prednosti i nedostatci Andreja Plenkovića, prema pisanju Politica
Kao prednost Plenkoviću Politico navodi karijeru bivšeg diplomata, te što je bivši zastupnik u EU parlamentu. Plenkovića, također navode kao umjerenog političara HDZ-a, a Politico posebno naglašava i kako je hrvatski premijer imao jednu od glavnih uloga u pristupanju Hrvatske Europskoj uniji. Plenkovića se također smatra ljubimcem Europskih pučana i bliskog generalnom tajniku komisije Selmayru. Politico piše, kako je dokaz koliko je omiljen unutar Pučana posjeta Angele Merkel Zagrebu u svibnju, tijekom kampanje za EU parlament.
Kao nedostatke Plenkovića, Politico navodi kako on službeno nije zainteresiran. “Moj posao je biti premijer Hrvatske”, rekao je za Poliltico u svibnju, iako su mnogi tu izjavu uzeli s rezervom.
Drugi nedostatak Plenkoviću je što Hrvatska nije dio Euro i Schengen zone. “Ukoliko bi se njemu dalo visoku funkciju predsjednika EU komisije, Brussels bi duboko utonuo u nepoznati svijet balkanske politike”, navodi Politico. Kao primjer navodi se prisustvo Merkel skupu u Zagrebu, kada su bez njenog znanja puštali “nacionalističku pjesmu”.
Politico navodi i prednosti i nedostatke Kolinde Grabar Kitarović
Kao prednost, Grabar Kitarović Politico navodi što je najmlađa predsjednica Hrvatske, kao i prva žena na tom položaju. “Kada bi se nju imenovalo na mjesto predsjednice EU komisije, to bi osiguralo spolnu i geografsku ravnotežu na vodećim EU dužnostima“, navodi Politico. U prednosti joj se ubraja i iskustvo na mjestu ministrice vanjskih poslova i EU integracija, te diplomatsko iskustvo. I za nju se navodi kako je imala ključnu ulogu u pristupanju Hrvatske Europskoj uniji.
Politico navodi i kao poseban plus hrvatskoj predsjednici iskustvo iz NATO saveza.
No, njeni minusi su, kako navodi Politico, isti kao i Plenkovićevi. Također navode kako njena uloga predsjednice RH ima manju težinu od premijerskog mjesta Andreja Plenkovića, te da je više prihvaća desno krilo HDZ-a, a što bi otežalo formiranje šire koalicije u EU parlamentu.
Inače, ljubimac Pučke stranke bio je svojedobno i Ivo Sanader, koji je imao njihovu potpunu potporu.