Svijet je zgrožen nizom koordiniranih eksplozija u Šri Lanki, u kojima je po posljednjim podacima ubijeno najmanje 185 ljudi, a više od 400 ranjeno, javljaju svjetske novinske agencije u trenutku kada je policija objavila vijest o dvije nove eksplozije, sedmoj i osmoj po redu.
Od 185 ubijenih, 12 su stranci, rekli su dužnosnici, a prenosi agencija dpa, dok France Presse javlja kako je poginulo 35 stranaca, pozivajući se na policijske izvore.
Šrilankanska policija izvijestila je o sedmoj eksploziji, četvrtoj u hotelu, nakon šest prijašnjih u tri luksuzna hotela i tri crkve. U crkvama su se u vrijeme eksplozija održavale Uskrsne mise.
Sedma eksplozija dogodila se u hotelu kod zoološkog vrta, na području nedaleko od prijestolnice Colomba, dok je osma bila u samoj prijestolnici u okrugu Dematagoda.
Vlada je objavila policijski sat koji stupa na snagu odmah, rekao je zamjenik ministra obrane Ruwan Wijewardene.
“Policijski sat će trajati dok se stanje ne smiri”, rekao je u Colombu i dodao kako će vlada ugasiti sve veće društvene mreže i aplikacije za slanje poruka, uključujući Facebook i WhatsApp, kako se ne bi širile dezinformacije.
Zasad nitko nije preuzeo odgovornost za napade, no AFP javlja kako je u posjedu dokumenata koji pokazuju da je šef policije Šri Lanke Pujuth Jayasundara prije deset dana izdao upozorenje vodstvu sigurnosnih snaga o mogućem napadu bombaša samoubojica na crkve.
“Inozemna obavještajna agencija izvijestila nas je da NTJ (National Thowheeth Jama’ath) planira izvesti samoubilačke napade, ciljajući na istaknute crkve kao i na indijsko veleposlanstvo u Colombu“, stoji u upozorenju.
NTJ je radikalna islamistička skupina iz Šri Lanke koja je prošle godine povezana s vandalizacijom budističkih spomenika, piše AFP.
Šok i osude diljem svijeta
Papa Franjo osudio je napade nazvavši ih “okrutnim nasiljem” i rekao je da je u mislima sa stradalima i njihovim obiteljima.
Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker rekao je da je s užasom i tugom primio vijesti o napadima u Šri Lanki , te da je Europska unija spremna “pružiti potporu toj prekrasnoj zemlji“, javlja AFP.
Njemačka vlada je priopćila da je šokirana vijestima o bombaškim napadima u Šri Lanki, prenosi dpa.
“Užasnule su nas vijesti da su kršćani u Šri Lanki napadnuti i ubijeni tijekom misa na Uskrs“, napisao je na Twitteru glasnogovornik kancelarke Angele Merkel. “Žalimo zbog žrtava i molimo se za ozlijeđene i njihove obitelji. Ne smije se dopustiti da pobijede terorizam, vjerska mržnja i nesnošljivost“, dodao je on.
Krizni centar njemačkog ministarstva vanjskih poslova napisao je da je situacija u Šri Lanki nejasna i da pokušava utvrditi ima li stradalih njemačkih državljana u napadima.
Britanska premijerka Theresa May izrazila je duboku sućut Šri Lanki u povodu napada, prenosi BBC.
“Napadi na crkve i hotele u Šri Lanki doista su strašni i upućujem najdublju sućut svima pogođenima. Moramo se držati zajedno kako bi osigurali da više nitko nikada ne mora prakticirati vjeru u strahu“, objavila je ona na Twitteru.
Američki veleposlanik u Šri Lanki twittao je da je duboko ožalošćen zbog bezumnih napada i da je SAD uz šrilankanski narod u ovom strašnom trenutku.
Indijski premijer Narendra Modi snažno je osudio napade i rekao da nema mjesta za takvo barbarstvo u našoj regiji. Osudama se pridružio afganistanski predsjednik Ašraf Gani.
Indija, sjeverna susjeda Šri Lanke, pažljivo prati situaciju u toj zemlji.
Turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu napisao je na Twitteru da su bez obzira na motiv, ti napadi kukavički, barbarski i hladnokrvni. “Terorizam nema vjeru, nema naciju, nema geografski položaj.”
Kršćani u većinski budističkoj Šri Lanki
Šri Lanka je većinski budistička zemlja, ali ima i prilično veliki broj kršćana. Po popisu stanovništva iz 2012. godine, kršćani – rimokatolici i drugi – čine 7,1 posto ukupnog stanovništva ili oko 1,5 milijuna ljudi, navodi BBC.
Kršćansko stanovništvo bilo je i prije meta napada, crkve su bile gađane kamenjem ili zapaljene, ali nikada na ovaj način i nikada nije bilo toliko žrtava.
Katolička Crkva podržavala je veliku operaciju protiv droge u zemlji zadnjih tjedana, u sklopu kampanje predsjednika Maithripale Sirisene.