EU lideri nagovorili su May na dužu odgodu, od one koju je tražila s mogućnošću izlaska iz EU ranije, ako britanski Parlament potvrdi ugovor o razdruživanju
Theresa May je dobila „fleksibilnu“ odgodu Brexita u trajanju od 6 mjeseci, dužu nego što je tražila ali kraću od one koju je htjela EU. Fleksibilnost koju je May izborila, znači da Velika Britanija može u svakom trenutku aktivirati primjenu članka 50 i napustiti EU, ukoliko britanski Parlament potvrdi njezin dogovor s EU. To je bilo nešto na čemu je May inzistirala, da se odgoda ne veže primarno uz vremensko ograničenje. Dobila je i upozorenje od Donalda Tuska da ne potrate dobijeno vrijeme. Ova odgoda znači i to kako će Velika Britanija morati sudjelovati na EU izborima u svibnju, nešto što May nikako nije želila i zboga ćega će imati velikih problema u Britaniji. Ukoliko Velika Britanija odbije sudjelovati na EU izborima, 01. lipnja automatski prestaje biti država članica EU, s dogovorom ili bez njega.
Što se noćas događalo?
Razgovori oko odgode Brexita protegli su se čak šest sati, s povremenom napetošću među EU liderima.
Prvo je May održala jednosatnu prezentaciju, zašto bi Velika Britanija trebala dobiti odgodu Brexita do 30. lipnja.
Nakon toga su EU lideri raspravljali koliku će odgodu dati Velikoj Britaniji. Francuski predsjednik Emmanuel Macron, već pri kraju svoga strpljenja, zbog cijelog igrokaza oko Brexita, želio je kratku odgodu, dok je njemačka kancelarka Angela Merkel tražila dužu odgodu.
Macron nije vidio razloga da Velika Britanija dobije odgodu dužu od 30. lipnja, ali je popustio pod pritiskom drugih. Ipak, uspio je izboriti održavanje nekog oblika revizije krajem lipnja, kako bi se utvrdilo je li Velika Britanija konstruktivna država članica, unatoč činjenici da napušta EU.
Tako je Velika Britanija na kraju dobila odgodu do 31. listopada, ili noći vještica što zvuči kao pravi događaj za završiti ovu sapunicu.
Kako je May vidjela cijelu situaciju?
Nakon što je dobila dužu odgodu nego što je tražila, May je izjavila kako to ne znači da Velika Britanija neće izaći iz EU ranije.
„Znam da je velika frustracija za puno ljudi što sam morala tražiti ovu odgodu“, rekla je May reporterima. Naglasila je da Velika Britanija mora napustiti EU na „uglađen i uredan način“.
Ipak čeka je veliki otpor u njezinoj konzervativnoj stranci. Za tvrđe Brexitovce unutar konzervativaca ova odgoda znači put prema „mekšem“ Brexitu. Za danas su predviđeni novi razgovori s predstavnicima Laburističke stranke, kako bi se pokušao naći neki oblik konsenzusa.
Reakcije na ovu odgodu Brexita
Twittajući rano jutros američki predsjednik Donald Trump ironično je komentirao situaciju, rekavši da mu je jako žao što je EU „tako stroga prema Velikoj Britaniji“. Dodao je kako je EU suprotno tome tvrd trgovački partner sa Sjedinjenim državama i da će se to promijeniti.
Njemački ministar europskih poslova, Michael Roth, napisao je da ovaj „fleksibilini Brexit“ treba biti što kraći, i da su sve opcije na stolu.