Pod pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar – Kitarović u nedjelju, 28. travnja 2019. u Splitu se obilježava punih 28 godina od osnutka 4. Gardijske, udarne brigade
“Hrvatska vojska u svom sastavu ima 7 Gardijskih Brigada, sve dobro obučene i naoružane, ali samo je jedna koja je udarna, a to je Četvrta gardijska brigada”, rekao je tadašnji ministar obrane, Gojko Šušak. A razlog za ovu posebnu čast je što 4. Brigada tijekom Domovinskog rata nije znala za poraz, niti za izgubljeni položaj.
“Zajednički se prisjetimo ratnog puta ove velike postrojbe te odajmo počast onima koji su u njezine uspjehe ugradili najviše što su mogli, vlastite živote! Želimo sačuvati od zaborava herojstvo svih pripadnika ratne 4. gardijske brigade u stvaranju i obrani domovine, te dostojanstveno obilježiti ovaj svečani dan, poručuju Veterani 4. Gardijske brigade, zvane “Pauci” po svom legendarnom zapovjedniku tenkista Andriji Matijašu Pauku, koji je uspravan, na čelu kolone tenkista, poginuo na samom kraju rata.
Osnivanje 4. Gardijske brigade u tajnosti
Četvrta gardijska brigada osnovana je 28. travnja 1991. godine u Vili Dalmacija, a njen prvi zapovjednik bio general Ivo Jelić.
Brigada je osnovana u jeku priprema za ustrojavanje ZNG-a, nakon početka agresije na Hrvatsku. U samim počecima brigada je bila sastavljena od skupine mladih redarstvenika koji su izašli iz središta za izobrazbu postrojbi za posebne namjene MUP-a PJP Kumrovec. Većina redarstvenika je u početku bila iz Livna, zatim iz Tomislavgrada, Kupresa, Širokog Brijega, Trebižata, Ljubuškog, Stoca i Bugojna.
Prva baza bila je hotel Split, zatim se sele u hotel Resnik u Kaštelima, a na kraju se stacioniraju u vojarni Dačevac.
“Kad krenemo, gorit će nebo i zemlja” jedna je od legendarnih izjava Andrije Matijaša Pauka, tadašnjeg zamjenika zapovjednika legendarne Četvrte gardijske brigade. I gorilo je nebo i zemlja tamo gdje je prošla Četvrta. I tresla se splitska Riva, kada su prošli Pauci, koji su svoje borbene zadaće izvršavali pod gleslom “In hoc signo vinces” (U tom znaku pobjeđuješ). Kod neprijatelja je ova legendarna brigada izazivala strahopoštovanje, a kod hrvatskog naroda divljenje i vjeru u nepobjedivost.
Ratni put 4. Gardijske brigade
Akcija oslobađanja Kruševa bila je prvi borbeni zadatak, koji su pripadnici 4. Gardijske uspješno izvršili u srpnju 1991. godine. Potom su uslijedile obrambene i oslobodilačke akcije od Zadra, Sinja, Drniša, Šibenika, Vodica do oslobađanja Dubrovnika i dubrovačkog zaleđa u akcijama Tigar i Vlaštica.
Nakon Dubrovnika i južnog bojišta brigada je sudjelovala u operaciji Maslenica koju je kao i sve operacije prije uspješno izvršila. Nakon Maslenice brigada sudjeluje u akcijama Zima ’94., Skok-1 i Skok-2, Ljeto ’95., a potom u akcijama Oluja i Maestral.
Zajedno sa 7. gardijskom brigadom “Pume” nanijela je najteže udarce neprijateljskoj vojsci u akciji Oluja.
U borbi za slobodu Hrvatske poginula su 193 pripadnika 4. Gardijske brigade, pet pripadnika se vode kao nestali, a gotovo 1500 je ranjenih pripadnika ove legendarne brigade.
Iza njihovih koraka rađala se sloboda
Dvadest osam godina Pauka svijetli je niz najvećih pobjeda, časti, ponosa, prkosne tuge zbog gubitka prijatelja što su iskoračili iz stroja da bi u njemu, u sjećanjima, živjeli zauvijek. Deset godina Pauka vrijeme je tkanja najsvjetlijih stranica domovinske povijesti. Put momaka s crvenim beretkama put je viteštva i časti hrvatskog vojnika neokaljane tijekom cijelog Domovinskog rata.
Pričati o Četvrtoj znači govoriti o nevjerojatnoj snazi i upornosti jednog naroda, znači čitati veliku
domovinsku knjigu ostvarenja snova običnog, malog čovjeka koji je zajedno sa svojim Paucima ostvarivao po mnogima nemoguće, napisali su Veterani ove legendarne brigade, koja je nedjeljiva s gradom u kojem je nastala i koji će sutra proslaviti 28. obljetnicu svoje Četvrte.