Riječko brodogradilište 3. maj danas je posjetio premijer Plenković u pratnji ministara Horvata, Bošnjakovića i Butkovića, a nakon što mu je direktor Edi Kučan predstavio stanje i planove za nastavak proizvodnje, izjavio da je ono što je čuo ohrabrujuće.
Nakon što je sutkinja trgovačkog suda u Rijeci ponovno odgodila odluku o stečaju 3. Maja, Vlada je na svojoj posljednjoj sjednici, prije ljetne pauze, odlučila pomoći ovom brodogradilištu.
Upravo stoga, danas je premijer Andrej Plenković s ministrima Horvatom, Bošnjakovićem i Butkovićem prisustvovao sastanku u riječkom brodogradilištu, gdje im je direktor Edi Kučan izložio planove.
“U svakom slučaju, ono što smo čuli od gospodina Kučana je ohrabrujuće. Vidim da je visok stupanj motiviranosti i uprave, društva, naravno i radnika 3. maja, da ponovno krenu dovršiti narudžbe koje su ovdje u brodogradilištu, ali isto tako i drugu fazu, a to je da se napravi plan koji će omogućiti i deblokadu računa”, izjavio je premijer nakon sastanka koji je trajao punih sat vremena dulje od planiranog.
Sindikalisti Uljanika nezadovoljni
Uprava 3. Maja svakako bi bila zadovoljnija kada bi se 3.Maj odvojio od Uljanika, dok su sindikalisti Uljanika na konferenciji za novinare u Puli izrazili zadovoljstvo spašavanjem riječkog brodogradilišta, ali i negodovanje jer Vlada nije pomogla Uljaniku.
“Godinu dana od kada smo mi bili na Markovu trgu i tražili od premijera da poduzme mjere, ukazali smo na problem u Uljaniku i 3. maju, tražili da se problem riješi i dobili obećanje premijera da će biti pozitivno riješeno. Godinu dana trebalo je premijeru da on donese zajedno s Vladom odluku da će spasiti 3. maj. Znači, ne Uljanik, 3. maj“, izrazio je nezadovoljstvo predsjednik Jadranskog sindikata Boris Cerovac.
Ništa od kineskog ulaganja
Da podsjetimo, oba brodogradilišta trebali su spasiti Kinezi, koji su uz veliku pompu ugošćeni u Zagrebu od strane premijera Plenkovića i njegovih ministara, gdje su ispotpisivali hrpu ugovora o raznim poslovima, no o njima se više i ne priča. Ministar Horvat ih je vodio i u obilazak brodogradilišta, no Kinezi su pokazali da sklapaju poslove gdje imaju koristi, a te iste poslove obavljaju radnici koje dovedu iz Kine. Ministra su zbog silnih obećanja koja su stalno u zraku u brodogradilištima prozvali 3,2,1….
Očito je kako se trakavica oko brodogradilišta nepotrebno razvukla, a razloge treba tražiti i u čekanju da se problemi riješe sami od sebe, umjesto u brzom donošenju odluka.