Predsjednik HDZ-a BiH obratio se medijima danas nakon sjednice Predsjedništva HDZ-a BiH
Nakon današnje sjednice Predsjedništva HDZ-a BiH prisutnima se obratio predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović. U svom je izlaganju Čović, kako navodi Klix.ba, priopćio da se vrlo brzo kreće u formiranje vlasti na svim razinama u BiH, ali se dotaknuo i pitanja sudjelovanja hrvatske vojske u mirovnoj misiji u BiH.

Na samom početku Čović je istaknuo kako se već sutra kreće u službene razgovore o formiranju vlasti, te da će prvi sastanak biti održan s predstavnicima “Osmorke” u 11 sati.
Jasno definirani uvjeti
Uz, to nadodao je kako je HDZ jasno definirao uvjete kako za federalnu vladu tako i za one na razini kantona.
“Razgovaramo sa svima koji mogu sastaviti legitimne većine“, naveo je Čović i poručio kako je potrebno malo više “svježine” u vlasti, a posebice na federalnoj razini gdje je ista Vlada već osam godina.
- ČOVIĆ: Oni žele napraviti bošnjačku Federaciju – mi to moramo spriječiti
- Plenković o Čovićevom govoru u kojem veliča Republiku Srpsku: On i ja ćemo razgovarati!
- Jadranka Kosor o Čoviću: Sad može biti srpski kandidat za Predsjedništvo BiH!
Poručio je i da je nakon izmjena izbornog zakona popuna hrvatskog kluba doma naroda vrlo jednostavna.
“Stvorili smo dogovor kako bi to trebalo izgledati“, naveo je Čović, no, ipak je istaknuo da će sada problem biti sa srpskim te sa klubom ostalih.
“Centralno izborno povjerenstvo će morati koristiti svoj utjecaj i odlučiti kako će te klubove popuniti“, nadodao je Čović i dodao da se HDZ u to ne želi pretjerano miješati.
Dogovor sa srpskim predstavnicima
Kada je riječ o dogovoru sa srpskim predstavnicima, Čović ističe da će se vjerojatno sljedećeg tjedna susresti s predstavnicima SNSD-a, jer je nakon posljednjih događanja unutar SDS-a i PDP-a to jedini partner iz entiteta RS.
Hrvatska vojska u BiH
Kada je riječ o sudjelovanju hrvatske vojske u mirovnoj misiji u Bosni i Hercegovini Čović je ponovio kako su pozdravili odluku o produženju misije te da “nema nikakvog razloga da predstavnici bilo koje vojske ne budu dio mirovne misije“.
“Očigledno je da se još nismo oslobodili prošlosti. Nekome odgovara da u Hrvatsku ode na more, a ne odgovara da ovamo dođe vojnik“, naveo je Čović.
Podsjetio je kako su i Oružane snage BiH isto tako dio mnogih mirovnih misija širom svijeta, te da to nije nikakav problem.
Za kraj je poručio kako Bosna i Hercegovina ima samo jedan put, a to je EU i NATO savez, te da sve treba ići u tom smjeru.
