Plenković je najavio niz promjena, a gorivo će sada biti jeftinije
Vlada Republike Hrvatske održala je telefonsku sjednicu na kojoj je donesena odluka o maksimalnim cijenama goriva.
Premijer Republike Hrvatske Andrej Plenković održao je govor, te najavio kako će država smanjiti trošarine kako cijene goriva ne bi otišle “previsoko”.
“Najavili smo u petak da ćemo danas održati sjednicu kako bismo poduzeli dodatne mjere kako bismo smanjili udar na građane. Odlučili smo smanjiti trošarine na dizelska i benzinska goriva“, rekao je, te nastavio.
“Trošarine smanjujemo za dodatnih 40 lipa za benzin, a za dizel dodatnih 20 lipa. Na plavi dizel nema trošarine pa tu nemamo prostora na intervenciju. Novom uredbom uvodimo 14-dnevno obračunsko razdoblje tako da će se cijene derivata mijenjati svakih 14 dana. Procijenili smo da je povoljnije za građane da se cijena mijenja svaka dva tjedna. Ova uredba vrijedi 30 dana, a onda ćemo ponovno razmotriti situaciju“, objasnio je.
Premijer je najavio i kako će dodatno ograničiti maržu.
“Idemo dodatno ograničiti najvišu maržu koja se smanjuje za 10 lipa. Za motorne benzine i dizel s 0.75 lipa maksimalna marža se spušta s 0.65, a za plavi dizel s 0.50 na 0.40. Bez ovih mjera, dizel bi sutra na benzinskim postajama koštao 15.80, dok bi za benzin građani morali izdvojiti 15.78, a za plavi dizel 10.87 kuna po litri“, kazao je.
Stoga, nove cijene goriva su: 13.08 dizel, 13.50 benzin, 9.45 plavi dizel.
