Britanac Ben Spann otišao je u boriti se u Ukrajini, no kada s našao u ratnoj situaciji shvatio je da bi to mogla biti samoubilačka misija i vratio se kući. Sada žali što nije ostao.
Umjesto putovanja u Ukrajinu i direktne pomoći toj zemlji, ministar vanjskih poslova James Cleverly pozvao je Britance doniraju u priznatu humanitarnu organizaciju, umjesto da se izlažu riziku.
Više detalja o pogibiji trojice Britanaca u Ukrajini Clevery nije imao, javlja SkyNews.
Britanac koji se pridružio ukrajinskoj vojsci vratio se kući
Ben Spann kaže da je otputovao u Ukrajinu kako bi se pridružio ukrajinskoj vojsci u borbi protiv ruske invazije, a tvrdi da je napustio ratnu zonu zbog straha da će se suočiti sa “samoubilačkom misijom”.
Britanac je ispričao za Sky News kako svojoj ženi i 16-godišnjem sinu nije rekao da će u Ukrajini uzeti oružje, unatoč činjenici da nikada nije služio vojsku i da nema nikakve veze s ratom razorenom zemljom. Obitelji je Spann rekao kako leti u Poljsku da bi pomagao ukrajinskim izbjeglicama.
No, nakon što se 02. ožujka ukrcao na let iz Stansteda za Szczecin u Poljskoj susreo je četiri bivša britanska vojnika koji su se išli pridružiti ukrajinskoj vojsci i odlučio otići u Ukrajinu s njima. Ispričao je kako su se, nakon što su sletjeli na aerodrom u Poljskoj, ukrcali na autobus i prešli ukrajinsku granicu u ranim jutarnjim satima te nastavili put na -6 stupnjeva.
Kada se vratio kući, 36-godišnjak iz Leamington Spa u Warwickshirea, je obitelji rekao kako je pet dana proveo u sigurnoj kući u zapadnoj Ukrajini s četiri bivša britanska vojnika. Nakon što je, navodno, imao pištolj uperen u glavu dok je “Ukrajinski SWAT tim” pretraživao kuću, odlučio se vratiti kući jer je “shvatio da se radi o samoubilačkoj misiji”.
Suočavanje s ratom
Spann je naveo za Sky News i kako je vidio tijela dva mrtva ruska vojnika kako sjede naslonjena na kontrolnoj točci “kao upozorenje” vojsci Vladimira Putina.
Ministarstvo vanjskih poslova poručilo je Britancima koji putuju u Ukrajinu kako bi se borili u ratu da bi mogli biti procesuirani, nakon što je britanska vojska potvrdila kako su se brojni vojnici povukli i možda otputovali u tu zemlju.
Spann, inače, u Velikoj Britaniji vodi humanitarnu organizaciju protiv zločina. Za Sky News je priznao da se od razmišljanja kako je “to prava stvar” njegovo razmišljanje pretvorilo u “ovo je prava noćna mora”.
U zapadnoj Ukrajini je Spann s tri bivša britanska vojnika odsjeo u “majušnoj” sigurnoj kući koja nije imala krevete i tekuću vodu. U njoj je boravilo i nekoliko volontera.
“Bilo je to kao da sam ušao u crack jazbinu u Engleskoj, da budem iskren,” ispričao je za Sky News. “To je bilo pomalo šokantno razmišljanje: “Dovraga, ovo je stvarnost“.
Te večeri, ispričao je, na vrata je pokucalo 10 pripadnika ukrajinskog SWAT tima koji su ih došli provjeriti. “Jedan od naših snajperista koji je otvorio vrata bio je pribijen natrag na zid nasuprot njemu.
Sjedili smo s AK-47 uperenim u glavu, s rukama na glavama, dok su pretraživali sigurnu kuću i ispitivali nas. Jedan naš vojnik zatražio je od pripadnika ukrajinskog SWAT tima da se okrene i pogleda ga u oči. Rekao je: ‘Ako ćeš me upucati, želim da me gledaš u oči kada me upucaš’. Bio je nadrealan trenutak,” ispričao je Spann te dodao:
“Kada su shvatili zašto smo tamo, situacija se smirila i cijela atmosfera se promijenila.” Spann je krenuo s njima, no kada je petog dana shvatio da stvari postaju stvarne, da je ušao u ratnu zonu, odlučio je vratiti se kući.
“Kako su dečki iz Britanije odlučili otići dalje u ratnu zonu, ja sam donio odluku da se vratim na granicu. Kada sam stigao na poljsku granicu sve je bilo puno izbjeglica. Ljudi su se gurali i gurali. Djeca su vrištala i plakala. Padao je snijeg. Bilo je hladno. Noge su mi bile kao led. Bojim se i pomisliti što su neka od te djece i beba osjećala. Sigurno su se smrzavali. Ljudi su tamo bili satima i samo su htjeli prijeći.”
Spann: “Volio bih da sam ostao”
Nakon što se vratio kući i sredio situaciju s bijesnom suprugom i sinom uvjerenim kako ga otac ne voli kada je mogao otići u rat, Spann je shvatio kako je ipak pogriješio.
“Uopće ne žalim što sam otišao u Ukrajinu, žalim što sam napustio te momke i vratio se kući. Ne znam koliko bih im bio koristan, ali osjećam da sam ih iznevjerio. Volio bih da sam još uvijek tamo, da budem iskren.”
Rekao je kako razmišlja o povratku u Ukrajinu iako vjeruje da ljudi bez vojnog iskustva mogu biti teret. “Ne bih preporučio ljudima koji nisu vojnici da idu tamo,” rekao je.”Mislim da možete biti veći teret za ove momke i resurse koje imaju.”

